Skillnad mellan versioner av "Grand"
Från wpu.nu
| Rad 35: | Rad 35: | ||
|+ Biografpersonal i tjänst under mordkvällen. | |+ Biografpersonal i tjänst under mordkvällen. | ||
|- | |- | ||
| − | ! Namn !! Befattning | + | ! Namn !! Befattning !! Avsnitt / Uppslag |
|- | |- | ||
| − | | [[Göran Fredricius]] || Kassör | + | | [[Göran Fredricius]] || Kassör || [[Avsnitt:L846|L846-05]] |
|- | |- | ||
| [[Gerd Waldemarsson]] || Kioskförsäljerska | | [[Gerd Waldemarsson]] || Kioskförsäljerska | ||
Versionen från 18 augusti 2025 kl. 05.23
Grand är en biograf på Sveavägen 45 i Stockholm som invigdes 1933-09-08.
Vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme drevs biografen av Sandrews Metronome med fyra salonger. (Grand 1-2-3-4)
Statsminister Olof Palme och hustrun Lisbeth besökte biografen 1986-02-28 och såg den sena föreställningen av filmen Bröderna Mozart i biosalong 1 (Grand 1).
Olof och Lisbeth Palmes sittplatser på rad 8 utmärkta med OP/149 och LP/148.
Källa: Sandrew/Grand
Från uppslag L10793-00
Efter föreställningen när de promenerade hem utefter Sveavägen mördades Olof Palme i korsningen med Tunnelgatan utanför butiken Dekorima.
Biografbesöket och händelserna runtomkring detsamma kom att få stor betydelse i utredningen av mordet.
Biografens namn har bland annat givit upphov till begreppet Grandmannen, den man som enligt en etablerad teori övervakade paret Palme i samband med biobesöket, för att därefter följa efter dem från biografen och eventuellt utföra mordet.
Om biografen Grand, mordkvällen
| Rubrik | Avsnitt / Uppslag |
|---|---|
| Biografen Grand (Fakta och skisser) | Avsnitt L10793 |
| Fakta om och skisser över biografen Grands salonger. (Grand 1-2-3-4). | L10793-00 |
| Fakta om biografen Grand och filmer på mordkvällen. Skisser över foajén till biografen Grand samt över korsningen Sveavägen & Tegnérgatan |
L10793-01 |
| Namn | Befattning | Avsnitt / Uppslag |
|---|---|---|
| Göran Fredricius | Kassör | L846-05 |
| Gerd Waldemarsson | Kioskförsäljerska | |
| Bertil Lantz | Maskinist | |
| Peter Olofsson | Vaktmästare |
I utredningen
Bilder
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1933-nu | Grand (biograf, Stockholm) | Wikipedia svenska |