Skillnad mellan versioner av "Bengt Gustafsson"
Från wpu.nu
| Rad 13: | Rad 13: | ||
| 1933-12-02 || Bengt Gustafsson föddes. | | 1933-12-02 || Bengt Gustafsson föddes. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1959 Officersexamen på Krigsskolan. | + | | 1959 || Officersexamen på Krigsskolan. |
|- | |- | ||
| 1959 || Fänrik vid Bodens ingenjörkår. | | 1959 || Fänrik vid Bodens ingenjörkår. | ||
| Rad 39: | Rad 39: | ||
|1979-1981 || Bataljonschef vid Älvsborgs regemente. | |1979-1981 || Bataljonschef vid Älvsborgs regemente. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1981 Överste. | + | | 1981 || Överste. |
|- | |- | ||
| 1981-1982 || Chef för Svea ingenjörregemente. | | 1981-1982 || Chef för Svea ingenjörregemente. | ||
Versionen från 30 september 2025 kl. 07.07
Foto
Plats för foto
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Militärbefälhavare för övre Norrlands militärområde (MB MILO ÖN)
| År | Befattning / Grad |
|---|---|
| 1933-12-02 | Bengt Gustafsson föddes. |
| 1959 | Officersexamen på Krigsskolan. |
| 1959 | Fänrik vid Bodens ingenjörkår. |
| 1961 | Löjtnant. |
| 1966 | Militärhögskolan. |
| 1966 | Generalstabsofficer vid Arméstaben. |
| 1967 | Kapten. |
| 1970–1973 | Byråchef vid Civilförsvarsstyrelsen. |
| 1971 | Försvarshögskolan. |
| 1972 | Major. |
| 1974 | Överstelöjtnant |
| 1975 | Överstelöjtnant med särskild tjänsteställning. |
| 1979 | Generalstabsofficer Försvarsstaben. |
| 1979-1981 | Bataljonschef vid Älvsborgs regemente. |
| 1981 | Överste. |
| 1981-1982 | Chef för Svea ingenjörregemente. |
| 1982 | Försvarshögskolan. |
| 1982 | Överste av första graden. |
| 1982-1984 | Departementsråd i Försvarsdepartementet. |
| 1984 | Generallöjtnant. |
| 1984-1976 | Militärbefälhavare för Övre Norrlands militärområde. |
| 1986-02-28 | Bengt Gustafsson var 52 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
| 1986 | General |
| 1986-1994 | Överbefälhavare. |
| 2019-03-15 | Bengt Gustafsson avled 85 år gammal. |
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Bengt Gustafsson
Bilder