wpu.nu

Skillnad mellan versioner av "Sida:Pol-2012-03-02 D21190-00 Håkan-Ingerwall.pdf/1"

Från wpu.nu

 
(7 mellanliggande versioner av samma användare visas inte)
Sidinnehåll (som ska inkluderas):Sidinnehåll (som ska inkluderas):
Rad 22: Rad 22:
 
'''<u>Står fast vid de uppgifter han lämnat som berör Palmemordet.</u>'''
 
'''<u>Står fast vid de uppgifter han lämnat som berör Palmemordet.</u>'''
  
1. 2012-03-02 10:30 får undertecknad inledande information av Krkom [[Anders Wretling]]. Den består av det PM som är skrivet polis [[Anders Sunninger|Sunninger, Anders]] tjänstgörande på Ordningsenheten i Kronobergs län. Märkt nr 1. 2.
 
  
2. Telefonkontakt 2012-03-02 11:15 med FU-ledaren i Kronobergs län, utredningsenheten [[Christina Severinsson]] tele 010-5622197 alt 0768-029550. Christina uppgav att berörd person {{Maskat|Text=[[Håkan Ingervald]]}} för närvarande befinner sig {{Maskat|Längd=13}}<br>
+
{| class="wikitable"
{{Maskat|Längd=27}} och kommer få återvända hem {{Maskat|Längd=8}} under eftermiddagen 2012-03-02.  
+
|+ Tidslinje över Växjoärendet sid. 1
 
+
|-
Att ett inledande förhör har genomförts {{Maskat|Längd=12}} och att ett till kommer att hållas under fredagen då han förväntas komma hem.
+
! # !! Händelse
 
+
|-
3. Polismyndigheten i Kronoberg har även tillsatt gruppen för personssäkerhet tills det att man fått fram fakta vad det är som hänt {{Maskat|Text=[[Håkan Ingervald]]}}
+
|1 || 2012-03-02 10:30 får undertecknad inledande information av Krkom [[Anders Wretling]]. Den består av det PM som är skrivet polis [[Anders Sunninger|Sunninger, Anders]] tjänstgörande på Ordningsenheten i Kronobergs län. Märkt nr 1. 2.  
 
+
|-
4. Slagning på aktuell person {{Maskat|Längd=6}} se bilaga märkt nr 2.
+
| 2 || Telefonkontakt 2012-03-02 11:15 med FU-ledaren i Kronobergs län, utredningsenheten [[Christina Severinsson]] tele 010-5622197 alt 0768-029550. Christina uppgav att berörd person {{Maskat|Text=[[Håkan Ingervald]]}} för närvarande befinner sig {{Maskat|Text=maskerat}} och kommer få återvända hem {{Maskat|Text=maskerat}} under eftermiddagen 2012-03-02.<br><br>Att ett inledande förhör har genomförts {{Maskat|Text=maskerat}} och att ett till kommer att hållas under fredagen då han förväntas komma hem.
 
+
|-
5. 2012-03-02 11:30 ringer undertecknad till åklagaren [[Kerstin Skarp]] och informerar henne om vad som är känt i utredningen i dagsläget. Information gällande ovan skrivna punkter och det PM som är skrivet av polis Sunninger ordningsenheten i Kronobergs län.
+
| 3 || Polismyndigheten i Kronoberg har även tillsatt gruppen för personssäkerhet tills det att man fått fram fakta vad det är som hänt {{Maskat|Text=[[Håkan Ingervald]]}}
 +
|-
 +
| 4 || Slagning på aktuell person {{Maskat|Text=[[Håkan Ingervald]]}} se bilaga märkt nr 2.
 +
|-
 +
| 5 || 2012-03-02 11:30 ringer undertecknad till åklagaren [[Kerstin Skarp]] och informerar henne om vad som är känt i utredningen i dagsläget. Information gällande ovan skrivna punkter och det PM som är skrivet av polis Sunninger ordningsenheten i Kronobergs län.
 +
|-
 +
|}
  
 
PM Vaxjoarendet doc
 
PM Vaxjoarendet doc
  
 
[[Kategori:Renskriven]]
 
[[Kategori:Renskriven]]

Nuvarande version från 3 mars 2026 kl. 11.04

Den här sidan har inte korrekturlästs


- 1 (6) -

Rikskriminalpolisen
Utredningssektionen
Lennart Gustafsson
Kriminalinspektör

PROMEMORIA
APAL-428-65/12
Datum: 2012-03-02
D21190
RKP Palmeenheten

LOGG.

 Helt stycke maskerat 

 Helt stycke maskerat 


Står fast vid de uppgifter han lämnat som berör Palmemordet.


Tidslinje över Växjoärendet sid. 1
# Händelse
1 2012-03-02 10:30 får undertecknad inledande information av Krkom Anders Wretling. Den består av det PM som är skrivet polis Sunninger, Anders tjänstgörande på Ordningsenheten i Kronobergs län. Märkt nr 1. 2.
2 Telefonkontakt 2012-03-02 11:15 med FU-ledaren i Kronobergs län, utredningsenheten Christina Severinsson tele 010-5622197 alt 0768-029550. Christina uppgav att berörd person  Håkan Ingervald  för närvarande befinner sig  maskerat  och kommer få återvända hem  maskerat  under eftermiddagen 2012-03-02.

Att ett inledande förhör har genomförts  maskerat  och att ett till kommer att hållas under fredagen då han förväntas komma hem.
3 Polismyndigheten i Kronoberg har även tillsatt gruppen för personssäkerhet tills det att man fått fram fakta vad det är som hänt  Håkan Ingervald 
4 Slagning på aktuell person  Håkan Ingervald  se bilaga märkt nr 2.
5 2012-03-02 11:30 ringer undertecknad till åklagaren Kerstin Skarp och informerar henne om vad som är känt i utredningen i dagsläget. Information gällande ovan skrivna punkter och det PM som är skrivet av polis Sunninger ordningsenheten i Kronobergs län.

PM Vaxjoarendet doc