wpu.nu

Skillnad mellan versioner av "Sida:Pol-1991-06-04 EAD13783-00-A.pdf/2"

Från wpu.nu

 
(2 mellanliggande versioner av samma användare visas inte)
Sidinnehåll (som ska inkluderas):Sidinnehåll (som ska inkluderas):
Rad 18: Rad 18:
 
Mellan fem till tio steg framför mannen gick två mindre personer. De gick arm i arm. De gick tätt tillsammans. Vad dessa personer var iklädda kan {{Maskat|Text=UL}} ej erinra sig. Det var något som hon inte lade märke till.
 
Mellan fem till tio steg framför mannen gick två mindre personer. De gick arm i arm. De gick tätt tillsammans. Vad dessa personer var iklädda kan {{Maskat|Text=UL}} ej erinra sig. Det var något som hon inte lade märke till.
  
Anledningen till att {{Maskat|Text=UL}} endast reagerade för mannen var hans underliga sätt att gå samt att han gick med huvan uppfälld på duffeln. Några andra personer i närheten av de nyss tre beskrivna personerna registrerade ej {{Maskat|Längd=5}}{
+
Anledningen till att {{Maskat|Text=UL}} endast reagerade för mannen var hans underliga sätt att gå samt att han gick med huvan uppfälld på duffeln. Några andra personer i närheten av de nyss tre beskrivna personerna registrerade ej {{Maskat|Text=UL}}
  
 
Hon inriktade i stället sin uppmärksamhet mot korsningen Sveavägen & Apelbergsgatan, där hon haft släktingar boende.
 
Hon inriktade i stället sin uppmärksamhet mot korsningen Sveavägen & Apelbergsgatan, där hon haft släktingar boende.
  
uppger att de ej behövde stanna för rött ljus i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan. Färden fortsatte därefter fram till Sveavägen & Kungsgatan där de blev stående för rött ljus.  
+
{{Maskat|Text=UL}} uppger att de ej behövde stanna för rött ljus i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan. Färden fortsatte därefter fram till Sveavägen & Kungsgatan där de blev stående för rött ljus.  
  
När de kom fram och stod still i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan tyckte {{Maskat|Längd=12}} att det var varmt i bilen, varför hon vevade ner fönstret. Det var fönstret på passagerarsidan som hon vevade ner.
+
När de kom fram och stod still i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan tyckte {{Maskat|Text=UL}} att det var varmt i bilen, varför hon vevade ner fönstret. Det var fönstret på passagerarsidan som hon vevade ner.
  
Fråga ställs till {{Maskat|Längd=12}} om hon kan uppskatta hur mycket tidpunkten var vid detta tillfälle. Hon uppger att hon ej har tittat på klockan, men uppskattar att den kan ha varit cirka 23.25.
+
Fråga ställs till {{Maskat|Text=UL}} om hon kan uppskatta hur mycket tidpunkten var vid detta tillfälle. Hon uppger att hon ej har tittat på klockan, men uppskattar att den kan ha varit cirka 23:25.
  
{{Maskat|Längd=12}} uppger att hon ej har säkra hålltider för resan {{Maskat|Längd=9}}
+
{{Maskat|Text=UL}} uppger att hon ej har säkra hålltider för resan {{Maskat|Längd=15}}
  
  
[[Kategori:Väntar_på_granskning]]
+
[[Kategori:Renskriven]]

Nuvarande version från 8 december 2024 kl. 13.22

Den här sidan har inte korrekturlästs


Under färden på Sveavägen söderut tittade  UL  åt vänster räknat i färdriktningen. Hon uppger att hon ser dåligt på nära håll, men på långt håll ser hon bra. Hon uppger vidare att det var disigt på kvällen.  UL  tittade på de butiker som hon kände igen efter färdvägen.

 UL  reflekterade över att det var ovanligt mörkt på Sveavägen, sett från Hemslöjdens affär fram mot Dekorima.

"det måste ha gått några lampor här".

Från sin position i höger framsäte lade  UL  samtidigt märke till en man som gick Sveavägen söderut på den östra trottoaren.

Han hade på sig en gråbeige duffel med huva som var uppfälld. Duffeln räckte i höjd med knäna.
.

Han höll händerna i höjd med bröstet.  UL:s  intryck var att mannen var frusen eftersom han gick något underligt.

 UL  uppskattar att mannen befann sig cirka 15 till 20 meter norr om korsningen Sveavägen & Tunnelgatan och dess nordöstra hörn.

Mellan fem till tio steg framför mannen gick två mindre personer. De gick arm i arm. De gick tätt tillsammans. Vad dessa personer var iklädda kan  UL  ej erinra sig. Det var något som hon inte lade märke till.

Anledningen till att  UL  endast reagerade för mannen var hans underliga sätt att gå samt att han gick med huvan uppfälld på duffeln. Några andra personer i närheten av de nyss tre beskrivna personerna registrerade ej  UL 

Hon inriktade i stället sin uppmärksamhet mot korsningen Sveavägen & Apelbergsgatan, där hon haft släktingar boende.

 UL  uppger att de ej behövde stanna för rött ljus i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan. Färden fortsatte därefter fram till Sveavägen & Kungsgatan där de blev stående för rött ljus.

När de kom fram och stod still i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan tyckte  UL  att det var varmt i bilen, varför hon vevade ner fönstret. Det var fönstret på passagerarsidan som hon vevade ner.

Fråga ställs till  UL  om hon kan uppskatta hur mycket tidpunkten var vid detta tillfälle. Hon uppger att hon ej har tittat på klockan, men uppskattar att den kan ha varit cirka 23:25.

 UL  uppger att hon ej har säkra hålltider för resan