Skillnad mellan versioner av "Förkortningar i liggaren"
Från wpu.nu
| Rad 18: | Rad 18: | ||
|PB||Personbil | |PB||Personbil | ||
|- | |- | ||
| − | |UL|Uppgiftslämnare | + | |UL||Uppgiftslämnare |
|} | |} | ||
Versionen från 10 september 2020 kl. 14.08
| DNR:123-12 | "DNR"=Diarienummer. "123"=Löpnummer "12"=två sista siffrorna i aktuellt år. Diarienumret refererar till ett diarie där själva handlingen ligger, och raden i liggaren hänvisar till denna handling. Om PU tex har fått ett brev, har de bokför själva brevet i diariet, och refererat till det ifrån liggaren. |
| APAL-428-793/00 | Okänt. Refererar möjligen till handlingar hos Åklagarmyndigheten |
| TILLY | Okänt. Kan vara någon form av belastningsregister eller register över brott och misstänkta. |
| PTR | Okänt. Pengatvättregistret? Patrull? |
| ANKN | "Anknyter" refererar till ett annat avsnitt/uppslag i liggaren |
| SLAGN | Gissningsvis slagning i register |
| PD | Polisdistrikt |
| PB | Personbil |
| UL | Uppgiftslämnare |