Skillnad mellan versioner av "Försvarsdepartementet (Fö)"
Från wpu.nu
(Skapade sidan med 'Försvarsdepartementet (Fö) är ett departement inom det svenska Regeringskansliet med ansvar för totalförsvaret. Till departementets ansvarsområden hör det militära oc...') |
|||
| Rad 15: | Rad 15: | ||
| Försvarets materielverk || FMV | | Försvarets materielverk || FMV | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Försvarsmakten || FM |
|- | |- | ||
| − | | Överbefälhavaren | + | | Överbefälhavaren || ÖB |
| - | | - | ||
| Flygvapnet || FV | | Flygvapnet || FV | ||
Versionen från 24 juli 2025 kl. 15.51
Försvarsdepartementet (Fö) är ett departement inom det svenska Regeringskansliet med ansvar för totalförsvaret. Till departementets ansvarsområden hör det militära och det civila försvaret, säkerhetspolitik, plikttjänstgöring, frivilligorganisationer, Hemvärnet, den statliga räddningstjänsten samt kustbevakningen. Försvarsdepartementet har sina lokaler på Jakobsgatan 9 i Stockholm.
| Myndighet | ||||
|---|---|---|---|---|
| Försvarets forskningsanstalt | FOA | |||
| Försvarets radioanstalt | FRA | |||
| Försvarets materielverk | FMV | |||
| Försvarsmakten | FM | |||
| Överbefälhavaren | ÖB | - | Flygvapnet | FV |
| Armén | A | |||
| Marinen | M |