Skillnad mellan versioner av "Försvarsdepartementet (Fö)"
Från wpu.nu
| Rad 17: | Rad 17: | ||
| Försvarsmakten || FM | | Försvarsmakten || FM | ||
|- | |- | ||
| − | | Överbefälhavaren || ÖB | + | | Överbefälhavaren (inkl. Försvarsstaben)|| ÖB ( inkl. Fst) |
| − | | - | + | |- |
| Flygvapnet || FV | | Flygvapnet || FV | ||
|- | |- | ||
Versionen från 24 juli 2025 kl. 15.53
Försvarsdepartementet (Fö) är ett departement inom det svenska Regeringskansliet med ansvar för totalförsvaret. Till departementets ansvarsområden hör det militära och det civila försvaret, säkerhetspolitik, plikttjänstgöring, frivilligorganisationer, Hemvärnet, den statliga räddningstjänsten samt kustbevakningen. Försvarsdepartementet har sina lokaler på Jakobsgatan 9 i Stockholm.
| Myndighet | |
|---|---|
| Försvarets forskningsanstalt | FOA |
| Försvarets radioanstalt | FRA |
| Försvarets materielverk | FMV |
| Försvarsmakten | FM |
| Överbefälhavaren (inkl. Försvarsstaben) | ÖB ( inkl. Fst) |
| Flygvapnet | FV |
| Armén | A |
| Marinen | M |