Skillnad mellan versioner av "Flygvapnet"
Från wpu.nu
| Rad 14: | Rad 14: | ||
| F 6 ||Västgöta flygflottilj<br>(F 6 Karlsborg) || Öv 1 Gunnar Hovgard<br>(1977-1986) || 2 div attack | | F 6 ||Västgöta flygflottilj<br>(F 6 Karlsborg) || Öv 1 Gunnar Hovgard<br>(1977-1986) || 2 div attack | ||
|- | |- | ||
| − | | F 7 || Skaraborgs flygflottilj<br>(F 7 Såtenäs) || Öv | + | | F 7 || Skaraborgs flygflottilj<br>(F 7 Såtenäs) || Öv Stig Abrahamsson<br>(1985-1993) || 2 div attack |
|- | |- | ||
| F 13 || Bråvalla flygflottilj<br>(F 13 Norrköping) || Öv 1 Börje Björkholm || 1 div jakt, 1 div spaning | | F 13 || Bråvalla flygflottilj<br>(F 13 Norrköping) || Öv 1 Börje Björkholm || 1 div jakt, 1 div spaning | ||
Versionen från 5 oktober 2025 kl. 16.33
Flygvapnet (FV) är en försvarsgren inom svenska Försvarsmakten vilken främst är inriktad på att med flygplan och helikoptrar lösa luftförsvarsuppgifter och attackuppgifter mot mål på havet och på land samt inhämta underrättelser med hjälp av spaningsflyg.
För detta används flygplan som jakt-, attack-(tidigare bomb-) och spaningsflygplan.
I Flygvapnet ingår flygflottiljer och Försvarsmaktens Helikopterflottilj.
| F # | Förband | Flottiljchef | Styrka |
| F 4 | Jämtlands flygflottilj (F 4 Frösön) |
Öv 1 Svante Liljedahl | 2 div jakt |
| F 6 | Västgöta flygflottilj (F 6 Karlsborg) |
Öv 1 Gunnar Hovgard (1977-1986) |
2 div attack |
| F 7 | Skaraborgs flygflottilj (F 7 Såtenäs) |
Öv Stig Abrahamsson (1985-1993) |
2 div attack |
| F 13 | Bråvalla flygflottilj (F 13 Norrköping) |
Öv 1 Börje Björkholm | 1 div jakt, 1 div spaning |
| F 21 | Norrbottens flygflottilj (F 21 Luleå) |
Öv 1 Carl-Johan Rundberg | 2 div jakt, 1 div spaning |
Sedan 1942 har den främsta leverantören av stridsflyg varit Saab.