Skillnad mellan versioner av "Palmeutredningen"
Från wpu.nu
| Rad 72: | Rad 72: | ||
| [[Avsnitt:X|X]] || Vapenlicenser och vapenhandlare | | [[Avsnitt:X|X]] || Vapenlicenser och vapenhandlare | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Avsnitt:Y|Y]] Turkiet inklusive PKK | + | | [[Avsnitt:Y|Y]] || Turkiet inklusive PKK |
|- | |- | ||
| [[Avsnitt:Z|Z]] || Gamla stan och t-banan | | [[Avsnitt:Z|Z]] || Gamla stan och t-banan | ||
Versionen från 5 december 2025 kl. 11.58
Sent på kvällen den 28 februari 1986 blev statsminister Olof Palme mördad på öppen gata i Stockholm och polisens arbete med att finna mördaren och utreda mordet började.
Brottsutredningen efter mordet, Palmeutredningen (PU), har vuxit till att bli en av världens mest omfattande och dyraste mordutredningar.
Fakta om palmeutredningen
- Olof Palme sköts på öppen gata 23:21 fredagen den 28 februari 1986
- En lagändring 2010 gjorde att mordet på Olof Palme och andra allvarliga brott inte har någon preskriptionstid, alltså slutdatum för när en gärningsman kan dömas för brottet. Tidigare preskriberades den typen av allvarliga brott efter 25 år.
- Över 130 personer har erkänt sig skyldiga till mordet, men har kunnat avföras från utredningen.
- Utredningsmaterialet bestod av ca 250 hyllmeter varav 11 hyllmeter består av ljud- och videoupptagningar. Detta digitaliserades dock 2020.
- Enligt en beräkning skulle det ta cirka nio år att läsa igenom materialet och då krävs vana av juridiska texter.
- Många privatspanare och författare vill ta del av materialet och Rättsavdelningen på polismyndighetens Nationella operativa avdelning får lägga ner mycket tid på sekretessprövningar.
- Det inkommer fortfarande tips om vem gärningsmannen kan vara. (Källa: Polismyndigheten)
Utredningen om Palmemordet avslutad
10 juni 2020 Åklagaren har fattat beslut om att avsluta utredningen om mordet på Olof Palme. Motiveringen är att den som misstänks för brottet är avliden.
Palmeutredningen på WPU
På denna wiki (WPU.nu) samlas material för alla oss som vill föra den öppna utredningen av mordet på Olof Palme framåt.
Uppladdade spaningsuppslag från utredningen finns under länken Alla avsnitt
| Avsnitt | Rubrik |
|---|---|
| A | Myndigheter (uppslag om): Polis: Larm, anmälan, polisiära åtgärder etc. Sjukvård: Sabbatsbergs sjukhus, ambulanser” |
| B | Tekniskt avsnitt, rättsmedicin, sakkunnigutlåtanden |
| C | Olof Palmes person, förhör med familj o bekanta |
| D | Tips från allmänheten |
| E | Iakttagelser av brottet, mordet på Olof Palme |
| F | Omhändertaget gods / Beslag |
| G | Farliga personer |
| H | Politiska motiv |
| I | Vapentips |
| J | Övrigt (Används ej av PU) |
| K | Spelklubben Oxen och personer med anknytning till spelklubben. |
| M | Biografen Grand, besökare, närområde |
| M | Tips i samband med publicerade fantom-bilder |
| N | Victor Gunnarsson |
| O | Inledande dörrknackningar |
| P | Vapenärende Täbyanstalten, inledning av PKK-spåret |
| Q | Vapenhandel Bofors |
| R | Press-informationstjänst, radio-tv, foton, valturné |
| S | Rymlingar – psykfall – självmord – försvunna |
| T | Kartläggning av Olof Palmes personliga förhållanden |
| U | Tysk terrorism, RAF, Baader-Meinhof |
| V | Jugoslavien, se även avsnitt Å |
| X | Vapenlicenser och vapenhandlare |
| Y | Turkiet inklusive PKK |
| Z | Gamla stan och t-banan |
| Å | Miro Barešić / Ustasja HDP |
| Ä | Arkiverade brev, ej registrerade i FU, okänt län |
| Ö | Viss utredning om leasingbilar |
| Publicerat | Rubrik / Länk | Medie | Ämne |
|---|---|---|---|
| 2025-02-14 | Palmeutredningen - polisens arbete | Polismyndigheten | Palmeutredningen |
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1986-2020 | Mordet på Olof Palme Utredningen | Wikipedia svenska |