Skillnad mellan versioner av "John W. Grow"
Från wpu.nu
| Rad 18: | Rad 18: | ||
! Publicerat !! Titel !! Förlag<br>Författare | ! Publicerat !! Titel !! Förlag<br>Författare | ||
|- | |- | ||
| − | | 1997 || [https://libris.kb.se/bib/7596787 Kontraktet : mordet på en statsminister] || | + | | 1997 || [https://libris.kb.se/bib/7596787 Kontraktet : mordet på en statsminister] || Sellin & partner (Libris)<br>John W. Grow |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 15 december 2025 kl. 13.52
Foto
Plats för foto
Relevans
Författarpseudonym, upphovsman till boken
"Kontraktet: mordet på en statsminister".
"Kontraktet: mordet på en statsminister".
Avsnitt
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
John W Grow är en pseudonym för en eller flera okända personer. Under denna pseudonym utkom 1997 boken Kontraktet: mordet på en statsminister.
Officiellt är boken skriven av en engelsman under pseudonym.
Boken "The Ultimate Contract" kom ut i ”svensk översättning” med titeln "Kontraktet: mordet på en statsminister" (ISBN 91-7055-181-2) 1997, och filmades 1998 under namnet "Sista kontraktet".
| Publicerat | Titel | Förlag Författare |
|---|---|---|
| 1997 | Kontraktet : mordet på en statsminister | Sellin & partner (Libris) John W. Grow |
| Publicerat | Rubrik / Länk | Medie | Ämne |
|---|---|---|---|
| 1997-08-22 | Bråk kring thriller om Palme-mordet. | Svensk Bokhandel (SvB) Inger Frimansson |
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1997 | John W. Grow - pseudonym för en eller flera okända författare till bok om Palmemordet | Wikipedia svenska |
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
2004-02-24 |
2004-03-04 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder