wpu.nu

Skillnad mellan versioner av "Sida:Pol-1989-02-15 A11416-00 Harry-Hedlund.pdf/3"

Från wpu.nu

Sidinnehåll (som ska inkluderas):Sidinnehåll (som ska inkluderas):
Rad 13: Rad 13:
  
 
{{Maskat|Längd=30}}<br>
 
{{Maskat|Längd=30}}<br>
{{Maskat|Längd=30}}<br>
+
{{Maskat|Längd=30}}<br>
 
{{Maskat|Längd=11}} och de övriga klart för sig att statsministern Olof Palme blivit skjuten på Sveavägen.
 
{{Maskat|Längd=11}} och de övriga klart för sig att statsministern Olof Palme blivit skjuten på Sveavägen.
  
Rad 23: Rad 23:
  
 
Det besked man fick var att man skulle avvakta {{Maskat|Längd=15}}<br>
 
Det besked man fick var att man skulle avvakta {{Maskat|Längd=15}}<br>
{{Maskat|Längd=30}}<br>
+
{{Maskat|Längd=30}}<br>
 
{{Maskat|Längd=11}}
 
{{Maskat|Längd=11}}
  
Efter detta så kom man {{Maskat|Längd=19}} fram till cirka {{Tid|1986-03-01 03:00}} på morgonen. Då man då ännu ej fått något besked eller några
+
Efter detta så kom man {{Maskat|Längd=19}} fram till cirka {{Tid|1986-03-01 03:00}}på morgonen. Då man då ännu ej fått något besked eller några
  
  
 
[[Kategori:Renskriven]]
 
[[Kategori:Renskriven]]

Versionen från 4 oktober 2021 kl. 10.47

Den här sidan har inte korrekturlästs


Hur många man var och vilka kan med säkerhet inte uppge.

Beträffande brukandet av fordon, så uppger han att det normalt är så att man använder sig av ett fordon per person, men att man i ett läge där man förväntar sig ett gripande också kan använda sig av en på polisverket officiellt registrerad bil och då möjligtvis åka två i den med tanke på en kommande transport.

Vilka fordon man använt sig av har inget minne av mer än att det var fordon som .

Beträffande omständigheterna i samband med det inga direkta minnen av detta.

Ett antagande är dock att ingenting uppseendeväckande skedde, .

Huruvida man fick vänta länge på platsen



och de övriga klart för sig att statsministern Olof Palme blivit skjuten på Sveavägen.

Exakt vem som berättade det kan inte minnas, utan han minns det mer eller mindre så att en mycket och att det började talas om att Palme hade blivit skjuten.

Vartefter tiden gick så blev situationen och en samling högre uppsatta polistjänstemän började att anlända.

I anledning av det uppkomna läget, så anmäldes gruppen, för att vara till förfogande.

Det besked man fick var att man skulle avvakta

Efter detta så kom man fram till cirka 1986-03-01 03:00 på morgonen. Då man då ännu ej fått något besked eller några