Skillnad mellan versioner av "Sida:Pol-2015-03-09 D21659-00 Donald-Forsberg.pdf/6"
Från wpu.nu
| Sidinnehåll (som ska inkluderas): | Sidinnehåll (som ska inkluderas): | ||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
på om mordet. | på om mordet. | ||
| − | [[Donald Forsberg]] uppger att han kommer ihåg efternamnet på personen med förnamnet Att det inte nämndes vid | + | [[Donald Forsberg]] uppger att han kommer ihåg efternamnet på personen med förnamnet {{Maskat}}. Att det inte nämndes vid förhöret berodde på att det inte kommit på tal. heter eller möjligen i efternamn. |
Versionen från 8 april 2025 kl. 13.17
- D21659-00-B - 5 (1-6) -
Forsberg
När det gäller
på om mordet.
Donald Forsberg uppger att han kommer ihåg efternamnet på personen med förnamnet . Att det inte nämndes vid förhöret berodde på att det inte kommit på tal. heter eller möjligen i efternamn.
När det gäller uppgifter om organisationen FRO så vill Forsberg poängtera att de var mycket känsliga vid den tiden. Och personer som eventuellt skulle gett sig tillkänna och sagt att de övat på kvällen den 28 februari med Walkie Talkies apparater i centrala Stockholm, hade riskerat att bli tillfrågade om vad man gjorde och då varit tvungen att avslöja den mycket hemliga organisationen FRO för en mycket stor krets av människor.
så är Forsberg osäker på huruvida han varit utredningsman i utredningen om mordet eller om han då varit placerad på Stockholmspolisens underrättelserotel och enbart haft kännedom
Stockholm den 7 maj 2015
Allan Emretsson
krinsp.