Skillnad mellan versioner av "Försvarsdepartementet (Fö)"
Från wpu.nu
| Rad 20: | Rad 20: | ||
| Försvarets materielverk || FMV | | Försvarets materielverk || FMV | ||
|- | |- | ||
| − | | [[Sveriges försvarsmakt]] Försvarsmakten || FM | + | | [[Sveriges försvarsmakt]] ([[Försvarsmakten]]) || FM |
|- | |- | ||
| Överbefälhavaren (inkl. Försvarsstaben)|| ÖB ( inkl. Fst) | | Överbefälhavaren (inkl. Försvarsstaben)|| ÖB ( inkl. Fst) | ||
Nuvarande version från 31 juli 2025 kl. 05.16
Försvarsdepartementet (Fö) är ett departement inom det svenska Regeringskansliet med ansvar för totalförsvaret.
Till departementets ansvarsområden hör det militära och det civila försvaret, säkerhetspolitik, plikttjänstgöring, frivilligorganisationer, Hemvärnet, den statliga räddningstjänsten samt kustbevakningen.
Försvarsdepartementet har sina lokaler på Jakobsgatan 9 i Stockholm.
| Myndighet | |
|---|---|
| Försvarets forskningsanstalt | FOA |
| Försvarets radioanstalt | FRA |
| Försvarets materielverk | FMV |
| Sveriges försvarsmakt (Försvarsmakten) | FM |
| Överbefälhavaren (inkl. Försvarsstaben) | ÖB ( inkl. Fst) |
| Flygvapnet | FV |
| Armén | A |
| Hemvärnet | Hv |
| Marinen | M |
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1600-talet - | Sveriges försvarsmakt - svensk statlig myndighet | Wikipedia svenska |
| 1920- | Försvarsdepartementet (Fö) | Wikipedia svenska |