wpu.nu

Sida:Pol-1986-03-25 0930-1100 T116-00-B Hans Holmérs anteckningar från samtal med Lisbeth Palme.pdf/2

Från wpu.nu

Version från den 25 november 2021 kl. 15.07 av Botten Anna (diskussion | bidrag) (Auto Google Cloud Vision OCR (mopocr2.py))
(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
Den här sidan har inte korrekturlästs


gick de över Sveavägen för Lisbet ville titta i affären med indiska kläder. De sneddade över Sveavägen och gick bara under den senare delen av sneddningen i övergångsstället. När de hade kommit över på motsatta sidan så gick de och tittade i några affärer. Ibland gick de var för sig, men när skottet small gick de arm i arm. När skottet smäller tror Lisbet att det är någon smallare som ungdomar håller på med eller något liknande. Hon vänder sig mot Olof för att komnentera det hela och märker då att hon tappar steget och faller ihop. Omedelbart därefter kommeet andra skottet. Hon känner en sveda längst ryggen.

Gärningsmannen har stirrande blick. Ljus. blick, Kindknotorna är lik bulliga. Han har vit överläpp. Kort hals, uppdragna axlar, ett kompakt utseende. Han bär mörkblå jacka. Den är inte midjelång, inte heller väldigt lång. Han har mörka byxor. Det är inte jeans. När Lisbet ser honom går han ut till vänster snett fram mot det upplysta fönstret i affären i hörnan. Han blickar tillbaka som för att kontrollera om han lyckats och fortsätter in i gränden. Lisbet har sedan intrycket att han kan ha stått kvar inne i gränden en stund och stirrat tillbaka på henne. Lisbet känner inte till så mycket om vapen men hon tror att vapnet måste ha varit försett med ljuddämpare.

Lisbet har ständigt varit orolig för deras säkerhet men hon har aldrig sett några tecken på övervakning eller skuggning i någon form. Flera trubadurer som uppträtt i gamla stan har hon lagt märke till. Det gäller en trubadur med en mössa med guldrevär och en liten fransman med färgad hårtest, De har stått utanför porten påVästerlånggatan och spelat. Mannen med guldrevären lär vara kriminell. Också en irländare som kan bo på den röda pråmen nere vid Södermälarstrand har ofta varit och spelat på Västerlånggatan. Irländaren verkar lite psykiskt störd.

مرده

Vid ett tillfälle såg Lisbet två män utanför Västerlånggatan. 21 En var stor och blond och den andra mindre. Hon vet inte när hon gjorde iakttagelsen. Det kan ha varit i början på veckan.

Finnen i skivaffären har drag av en mängd finnar som kommer på tillfälliga besök. Läkarmottagningen i huset är en svaghet ur säkerhetssynpunkt: