Protokoll fört vid förhör med Lantz, Bertil Erik, född -
i , hållet på kriminalabdelningen, Våldsroteln 1987-02-20 14:00
Förhörsledare krinsp Paul Johansson.
Förhörsvittne ej tillgängligt.
Bertil Lantz är tidigare hörd under uppslagsnummer L846-06.
Bertil Lantz är underrättad om att han skall höras ytterligare avseende 1986-02-28 då han arbetade på biografen Grand som maskinist.
Inledningsvis så berättade Bertil Lantz att tidningar på sista tiden besökt biografen för att göra intervjuer.
Bland annat har Svenska Dagbladet varit där för cirka fjorton dagar sedan. Bertil Lantz hade då vägrat ställa upp på några intervjuer då han inte tyckte att han hade något att lämna tidningarna.
Bertil Lantz tillfrågades om han nu kunde erinra sig att han under kvällen 1986-02-28 skulle ha ringt någon person efter det Palme anlänt till och talat om att Palme var där.
Bertil Lantz uppger då att han hade ringt en kamrat som heter Jan Hallgren, som är arbetskamrat med Bertil Lantz på Karolinska sjukhuset.
Jan Hallgren bor på , Stockholm, tel bost , tel anst .
Bertil Lantz kan inte erinra sig den exakta tiden när han ringde till Jan Hallgren, men förmodar att det var kring 22:00.
Det brukar vara kring den tiden man ringer eventuella telefonsamtal eftersom det då börjat lugna ner sig på biografen. Detta är den enda hållpunkt Bertil Lantz har för telefonsamtalets tidpunkt.
Anledningen till att ringde Jan Hallgren var att de hade ett spelsystem tillsammans på stryktipset.
Antingen ringde då Bertil Lantz för att höra efter resultat, eller om det möjligen var så att han skulle höra om de skulle spela kommande vecka.
I dag kan Bertil Lantz inte