- - 13 (19) -
övade samband måste de ha något att prata med varför de hade en kommunikationscentral varifrån man ledde.
Det är detta som gör att man inte vill prata om det, skulle de bekräfta att det fanns en central som tog emot sambandsövningen så skulle de riskera att öppet erkänna att man lett en operation där man avspanade var Olof Palme och Lisbeth Palme befann sig för att sedan skicka fram en hitman och det är detta de är livrädda för och det är därför som Donald Forsberg vill berätta så mycket som möjligt.
Donald Forsberg tillfrågas om vad det är man är rädd för om man har spanat mot knarkare och svarar då att om det var en organisation ur FRO den aktuella kvällen hade en sambandsoperation och plötsligt skjuts Olof Palme.
Sen dyker det upp att man har sett mystiska antenner som en del vill ha bekräftelse på att det handlar om att det varit militära aktiviteter som ligger bakom mordet.
Donald Forsberg har försökt att få dem att berätta och det är därför många är förbannade på honom för att han tagit bladet från munnen.
Donald Forsberg är av uppfattningen att det vore bättre om var den som satt här och berättade.
På direkt fråga uppger Donald Forsberg att han inte har någon vetskap om det förekom någon spaning men eftersom han mötte de två herrarna och vet att de är radioter som inte normalt umgås tänkte han att de kanske skulle spana åt {{Maskat|Text=[[Barbro Sagnell|Barbro}} och FRO under natten.
Donald har inte pratat med detta om då tycker att han är hemsk som överhuvudtaget har yppat något. Donald har bett Namn maskerat att uppmana Namn maskerat att kontakta Palmegruppen.
Lennart Unger
Donald Forsberg tillfrågas om han känner till namnet Lennart Unger och medger att de känner varandra väldigt väl.
Donald Forsberg lärde känna honom tidigt och det är mycket möjligt att han var en av de han såg redan nere på Saltsjön.
De blev sammankopplade då man tyckte att de kunde träffas.
Lennart Unger är mycket intelligent, civilingenjör och har haft sitt liv inom SAS. Han är utbildad inom flygteknik och har byggt simulatorer.
Idag mår han dåligt då han tycker att Sverige håller på att gå åt helvete.
På fråga om när deras senaste kontakt var svarar Donald Forsberg att Lennart Unger också har blivit rädd då man betraktar Donald Forsberg som lösmynt.
Donald Forsberg är av uppfattningen att den senaste kontakten var för cirka 3 månader sedan.
När man höll på med utredningen omkring IB med mera kontaktade man Lennart Unger som då sa att han aldrig skulle prata om detta.
På fråga om han också var en del i organisationen uppger Donald Forsberg att Lennart Unger var bekant med " Namn maskerat " () och Namn maskerat men vad de pysslade med vet han inte.
På fråga om Namn maskerat också var en del av IB svarar Donald Forsberg att han inte kan svara för honom, han vill inte yppa något om detta även om det är något som varit tidigare kan det fortfarande intressera de på andra sidan hur det har varit.
Donald Forsberg medger att Namn maskerat var en mycket god vän till Namn maskerat och han är en av dem idag