wpu.nu

Sida:Pol-2017-03-01 1137 D7742-01 Förhör med Jacob om slutövning i Norrland och Stefan Svensson.pdf/1

Från wpu.nu

Version från den 13 februari 2026 kl. 22.41 av Botten Anna (diskussion | bidrag) (Auto Google Cloud Vision OCR (mopocr2.py))
(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
Den här sidan har inte korrekturlästs


Förhörsdatum: 2017-03-01, kl. 11.37

Hörd person: Jacob

Förhörsledare: Sven-Åke Blombergsson, Peter Steude

Förhörsplats: Polhemsgatan 30, Stockholm

Anledning till förhöret: Hörs som vittne efter ett inkommit tips från

Jacob ombads berätta lite om sig själv och han uppgav att han är född och uppväxt i Karlstad och har även studerat där.

På fråga uppgav att han tror att han ryckte in i lumpen i början av juni månad 1985 och ryckte ut i slutet av mars 1986.

Jacob låg på

och han hade en kapten som hette

som var

Jacob hade

som instruktör. Där fanns också

som var en legendar. Jacob minns inte namnet på kompanichefen.

Jacob blev gruppbefäl när han kom till FJS vilket alla blev. Jacob var KBS-uttagen på 12 i Karlstad. Han sökte sedan vid mönstringen till FJS.

Jacob tillfrågas vilka övningar han var på förutom i närheten av Karlsborg och han uppgav att de var på olika platser, men mest i Karlsborg, bl. a. i Norrland.

Vid den första övningen, som hette "Chefens övning". landsattes de på Kusträsk. Detta var någon gång i augusti och övningen höll på i en vecka. Denna övning återkom varje år. En annan stor övning hette "Fjärrjägarprov höst" som var i Karlstadtrakten där även Ömmarschen var på hösten och som höll på i ett dygn. De hade inga övningar i Stockholm. Däremot gjorde de högvakten i Stockholm.

Efter Juluppehållet blev de stationerade vid Boden där de var fram till slutet av mars.

Jacob uppmanas att berätta om slutövningen i Norrland och han uppgav att på den övningen som kom det andra som gjorde repövning och som fyllde upp i de olika grupperna. Jacob tror inte att det var någon som fyllde upp i hans grupp. Jacob minns kvällen då Palme blev mördad och då befann de sig vid polcirkeln. De låg vid Rödupp. De hade fast spaning där. Jacob minns detta väl. Han gick in i tältet och där var en kille som var KBS. För att få rätt tidsangivelse så "kollade" de på radioanläggningen som de hade, på BBC. När Jacob kom in i tältet så satt en kille där med ögon stora som pingpongbollar och sade med skånsk dialekt - De har tagit kål på Palme.

Vid delgivning uppgav Jacob att den hette Glada Ankan.