Skillnad mellan versioner av "Granskningskommissionen"
Från wpu.nu
| Rad 17: | Rad 17: | ||
| 1992/93 || Socialdemokraten Kent Carlsson yrkade på att en kommission skulle tillsättas för att granska polisens mordutredning. | | 1992/93 || Socialdemokraten Kent Carlsson yrkade på att en kommission skulle tillsättas för att granska polisens mordutredning. | ||
|- | |- | ||
| − | |1994-09-29 Regeringen beslöt att tillsätta en särskild kommission. | + | |1994-09-29 || Regeringen beslöt att tillsätta en särskild kommission. |
|- | |- | ||
| 1994-12-20 || Regeringen beslöt att till kommissionens ordförande utnämna Marjasin och namnet Palmekommissionen antogs. | | 1994-12-20 || Regeringen beslöt att till kommissionens ordförande utnämna Marjasin och namnet Palmekommissionen antogs. | ||
Versionen från 4 juli 2025 kl. 13.23
Förekommande förkortningar: GRK, GK, GKB
Granskningskommissionen var en statlig icke operativ kommission, som hade till uppdrag att granska polisarbetet kring mordet på Olof Palme.
Kommissionen fick fria händer att behandla utredningar kring misstänkta, men den hade inga operativa möjligheter; den hade alltså inte som mål att finna gärningsmannen
Kommissionen fick ett särskilt uppdrag att granska utredningen av det så kallade polisspåret, det vill säga teorin om att polismän låg bakom mordet på Olof Palme.
I dessa sammanhang läste samt värderade kommissionen polisens förhörsprotokoll och handlingar. Förhörsprotokoll upplagda på WPU
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1992/93 | Socialdemokraten Kent Carlsson yrkade på att en kommission skulle tillsättas för att granska polisens mordutredning. |
| 1994-09-29 | Regeringen beslöt att tillsätta en särskild kommission. |
| 1994-12-20 | Regeringen beslöt att till kommissionens ordförande utnämna Marjasin och namnet Palmekommissionen antogs. |
| 1996-06-06 | Sigvard Marjasin entledigades från ordförandeposten. |
| Kommissionen arbetade inte mellan den 6 juni och 15 augusti 1996 och därefter entledigades flertalet experter och två sekreterare från sina uppdrag. | |
| 1996-08-15 | Lars Eric Ericsson utsågs till ny ordförande. |
| 1996-08-30 | Kommissionen antog namnet Granskningskommissionen i anledning av mordet på statsminister Olof Palme. |
| 1999-06-29 | Granskningskommissionen betänkande i anledning av mordet på statsminister Olof Palme avlämnas. |
Granskningskommissionens betänkande från 1999 (SOU 1999:88).
Ansvarig myndighet: Statens offentliga utredningar, Justitiedepartementet
Se uppslag: JA25000-00
YouTube:
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1996-1999 | Granskningskommissionen | Wikipedia svenska |
| 1999-06-29 | Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme (SOU 1999:88) (Nätversion) | Lagen.nu |
| 1999-06-29 | Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme (SOU 1999:88) (Länkar till pdf) | Regeringen Justitiedepartementet |