Skillnad mellan versioner av "Bengt Gustafsson"
Från wpu.nu
| Rad 92: | Rad 92: | ||
!Publicerat !! Rubrik / Länk !! Källor | !Publicerat !! Rubrik / Länk !! Källor | ||
|- | |- | ||
| − | | 1933-2019 ||[https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Bengt_Gustafsson_(militär) | + | | 1933-2019 ||[https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Bengt_Gustafsson_(militär) Bengt Gustafsson (Militär)] ||Wikipedia<br>svenska |
|- | |- | ||
| 1933-2019 ||[https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bengt_Gustafsson_(general) Bengt Gustafsson (general)] ||Wikipedia<br>engelska | | 1933-2019 ||[https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bengt_Gustafsson_(general) Bengt Gustafsson (general)] ||Wikipedia<br>engelska | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 1 oktober 2025 kl. 06.30
Foto
Plats för foto
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Sten Bengt Gustaf Gustafsson (1933-2019) var en svensk militär (general) som var Sveriges överbefälhavare 1986–1994.
Vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme 1986 var Bengt Gustafsson 52 år gammal och militärbefälhavare för Övre Norrlands militärområde.
Tjänsteställe: Försvarsmakten / Militärområde Övre Norrland (MILO ÖN)
Tjänstegrad: Generallöjtnant
Befattning / Funktion: Militärbefälhavare (MB)
| År | Befattning / Grad |
|---|---|
| 1933-12-02 | Bengt Gustafsson föddes. |
| 1959 | Officersexamen på Krigsskolan. |
| 1959 | Fänrik vid Bodens ingenjörkår. |
| 1961 | Löjtnant. |
| 1966 | Militärhögskolan. |
| 1966 | Generalstabsofficer vid Arméstaben. |
| 1967 | Kapten. |
| 1970–1973 | Byråchef vid Civilförsvarsstyrelsen. |
| 1971 | Försvarshögskolan. |
| 1972 | Major. |
| 1974 | Överstelöjtnant |
| 1975 | Överstelöjtnant med särskild tjänsteställning. |
| 1979 | Generalstabsofficer Försvarsstaben. |
| 1979-1981 | Bataljonschef vid Älvsborgs regemente. |
| 1981 | Överste. |
| 1981-1982 | Chef för Svea ingenjörregemente. |
| 1982 | Försvarshögskolan. |
| 1982 | Överste av första graden. |
| 1982-1984 | Departementsråd i Försvarsdepartementet. |
| 1984 | Generallöjtnant. |
| 1984-1976 | Militärbefälhavare för Övre Norrlands militärområde. |
| 1986-02-28 | Bengt Gustafsson var 52 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
| 1986 | General |
| 1986-1994 | Överbefälhavare. |
| 2019-03-15 | Bengt Gustafsson avled 85 år gammal. |
| Publicerat | Titel | Förlag Författare |
|---|---|---|
| 1994 | Åtta år av förändring. | Försvarsmakten Bengt Gustafsson |
| 2006 | Det "kalla kriget": några reflexioner. | Försvarshögskolan Bengt Gustafsson |
| 2007 | Det sovjetiska hotet mot Sverige under det kalla kriget. | Försvarshögskolan Bengt Gustafsson |
| 2010 | Sanningen om ubåtsfrågan: ett försök till analys. Försvaret och det kalla kriget. | Santérus Bengt Gustafsson |
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Bengt Gustafsson
Bilder
| Publicerat | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1933-2019 | Bengt Gustafsson (Militär) | Wikipedia svenska |
| 1933-2019 | Bengt Gustafsson (general) | Wikipedia engelska |