Skillnad mellan versioner av "Eije Mossberg"
Från wpu.nu
| Rad 12: | Rad 12: | ||
! Datum !! Händelse | ! Datum !! Händelse | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1908-01-21 || Eije Mossberg föddes |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1931 || Juris kandidat-examen vid Uppsala universitet. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1935 || Fiskal vid Svea hovrätt. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1943 || Assessor vid Svea hovrätt. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1944–1945 || Statssekreterare i Socialdepartementet. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1945-07-31 || Konsultativt statsråd. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1946-1947 || Sveriges biträdande Socialminister. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1946 || Invaldes som ledamot av Kungliga Krigsvetenskapsakademien. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1947-07-01 till 1951 || Sveriges inrikesminister. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1951–1957 || Landshövding i Kopparbergs län. |
|- | |- | ||
|style="height:50px; width:80px |<small>1951–1953 ||<small>Ordförande i Kommittén för utredning av det psykologiska försvaret </small> | |style="height:50px; width:80px |<small>1951–1953 ||<small>Ordförande i Kommittén för utredning av det psykologiska försvaret </small> | ||
Versionen från 10 november 2025 kl. 06.35
Foto
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Hugo Karl Eije Mossberg, född (1908-1997), var en svensk ämbetsman och (socialdemokratisk) politiker och företagsledare.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1908-01-21 | Eije Mossberg föddes |
| 1931 | Juris kandidat-examen vid Uppsala universitet. |
| 1935 | Fiskal vid Svea hovrätt. |
| 1943 | Assessor vid Svea hovrätt. |
| 1944–1945 | Statssekreterare i Socialdepartementet. |
| 1945-07-31 | Konsultativt statsråd. |
| 1946-1947 | Sveriges biträdande Socialminister. |
| 1946 | Invaldes som ledamot av Kungliga Krigsvetenskapsakademien. |
| 1947-07-01 till 1951 | Sveriges inrikesminister. |
| 1951–1957 | Landshövding i Kopparbergs län. |
| 1951–1953 | Ordförande i Kommittén för utredning av det psykologiska försvaret |
| 1957–1960 | Direktör i Svenska Cellulosa AB |
| 1960–1972 | Verkställande direktör i Svenska Cellulosa AB |
| 1961 | Invaldes som ledamot av Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien |
| 1965 | Invaldes som ledamot av Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien |
| 1986-02-28 | Eije Mossberg var 78 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme |
| Datum | Eije Mossberg avled i en ålder av 89 år |
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Eije Mossberg
Bilder
Källor / Referenser
| Publicerat | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1997 | "Vem är det: Eije Mossberg" | Svensk biografisk handbok 1997 - Norstedts - Salander Mortensen, Jill, red |
| "Eije Mossberg" | Wikipedia - svenska |