Skillnad mellan versioner av "Eije Mossberg"
Från wpu.nu
| Rad 32: | Rad 32: | ||
| 1951–1957 || Landshövding i Kopparbergs län. | | 1951–1957 || Landshövding i Kopparbergs län. | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1951–1953 || Ordförande i Kommittén för utredning av det psykologiska försvaret. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1957–1960 || Direktör i Svenska Cellulosa AB. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1960–1972 || Verkställande direktör i Svenska Cellulosa AB. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1961 || Invaldes som ledamot av Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1965 || Invaldes som ledamot av Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986-02-28 || Eije Mossberg var 78 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | || Eije Mossberg avled i en ålder av 89 år. |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 10 november 2025 kl. 06.39
Foto
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Hugo Karl Eije Mossberg, född (1908-1997), var en svensk ämbetsman och (socialdemokratisk) politiker och företagsledare.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1908-01-21 | Eije Mossberg föddes |
| 1931 | Juris kandidat-examen vid Uppsala universitet. |
| 1935 | Fiskal vid Svea hovrätt. |
| 1943 | Assessor vid Svea hovrätt. |
| 1944–1945 | Statssekreterare i Socialdepartementet. |
| 1945-07-31 | Konsultativt statsråd. |
| 1946-1947 | Sveriges biträdande Socialminister. |
| 1946 | Invaldes som ledamot av Kungliga Krigsvetenskapsakademien. |
| 1947-07-01 till 1951 | Sveriges inrikesminister. |
| 1951–1957 | Landshövding i Kopparbergs län. |
| 1951–1953 | Ordförande i Kommittén för utredning av det psykologiska försvaret. |
| 1957–1960 | Direktör i Svenska Cellulosa AB. |
| 1960–1972 | Verkställande direktör i Svenska Cellulosa AB. |
| 1961 | Invaldes som ledamot av Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien. |
| 1965 | Invaldes som ledamot av Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien. |
| 1986-02-28 | Eije Mossberg var 78 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
| Eije Mossberg avled i en ålder av 89 år. |
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Eije Mossberg
Bilder
Källor / Referenser
| Publicerat | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1997 | "Vem är det: Eije Mossberg" | Svensk biografisk handbok 1997 - Norstedts - Salander Mortensen, Jill, red |
| "Eije Mossberg" | Wikipedia - svenska |