Skillnad mellan versioner av "Douglas Sims Leese"
Från wpu.nu
| Rad 43: | Rad 43: | ||
!Publicerat !! Rubrik / Länk !! Medie !! Ämne | !Publicerat !! Rubrik / Länk !! Medie !! Ämne | ||
|- | |- | ||
| − | | 2025-12-19 || [https://www.dropsitenews.com/p/jeffrey-epstein-iran-contra-planes-leslie-wexner-pottinger-leese-arms-weapons-smuggling Epstein, Israel, and the CIA: How the Iran-Contra Planes Landed at Les Wexner's Base.] || Drop Site News<br>Ryan Grim<br>Murtaza Hussain<br>Harrison Berger || [[ | + | | 2025-12-19 || [https://www.dropsitenews.com/p/jeffrey-epstein-iran-contra-planes-leslie-wexner-pottinger-leese-arms-weapons-smuggling Epstein, Israel, and the CIA: How the Iran-Contra Planes Landed at Les Wexner's Base.] || Drop Site News<br>Ryan Grim<br>Murtaza Hussain<br>Harrison Berger || [[Vapenhandel]]<br>[[Douglas Leese]]<br>[[Adnan Khashoggi]]<br>[[Jeffrey Epstein]] |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 10 januari 2026 kl. 07.35
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Allmänt
Douglas Sims Leese (1927-2011) var en brittisk affärsman.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1927, apr | Douglas Sims Leese föddes. |
| 1950-talet | Cam Gears Limited, komponenttillverkare för fordonsindustrin, som styranordning, ratt-styrstång etc. |
| 1957 | Managing director (VD) för Cam Gears Limited. |
| 1965 | Cam Gears Limited förvärvas av TRW, en större leverantör av komponenter till US Air Force och komponenter till ICBM (Inter Continental Ballistic Missiles) och andra vapensystem. |
| 1965 | Cam Gears Limited inorganiserades under TRW Automotive, (fordonsindustri). |
| 1965 | TRW International Vice President for Customers Relations |
| 1966 | Douglas Leese förvärvar South Wraxall Manor, Wiltshire, England. |
| 1978 | House of Wraxall Limited grundas/registreras med Douglas Leese och hans hustru Jane Primrose Leese som dess direktörer. Douglas Leese angav sin adress i Hongkong, Kina medan Jane Primrose Leese angav som adress South Wraxall Manor, Wiltshire, England. |
| Fortsättning följer |
Press / Media
| Publicerat | Rubrik / Länk | Medie | Ämne |
|---|---|---|---|
| 2025-12-19 | Epstein, Israel, and the CIA: How the Iran-Contra Planes Landed at Les Wexner's Base. | Drop Site News Ryan Grim Murtaza Hussain Harrison Berger |
Vapenhandel Douglas Leese Adnan Khashoggi Jeffrey Epstein |
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Douglas Sims Leese
Bilder