Skillnad mellan versioner av "Grand"
Från wpu.nu
| Rad 30: | Rad 30: | ||
| Fakta om biografen Grand och filmer på mordkvällen.<br>Skisser över foajén till biografen Grand samt över korsningen Sveavägen & Tegnérgatan || || [[Uppslag:L10793-01|L10793-01]] | | Fakta om biografen Grand och filmer på mordkvällen.<br>Skisser över foajén till biografen Grand samt över korsningen Sveavägen & Tegnérgatan || || [[Uppslag:L10793-01|L10793-01]] | ||
|- | |- | ||
| − | | '''Film / Salong<br>(biljetter sålda)''' || '''Visningslängd<br>(min, tim:min)''' || [[Uppslag:L10793-01|L10793-01]] och [[ | + | | '''Film / Salong<br>(biljetter sålda)''' || '''Visningslängd<br>(min, tim:min)''' || [[Uppslag:L10793-01|L10793-01]] och [[Uppslag:L15456-00|L15456-00]] |
|- | |- | ||
|[[Bröderna Mozart]] / Grand 1<br>(202 sålda, 4 fribiljetter. 198 besökare är identifierade)|| 109 min (1:49) || | |[[Bröderna Mozart]] / Grand 1<br>(202 sålda, 4 fribiljetter. 198 besökare är identifierade)|| 109 min (1:49) || | ||
Versionen från 18 augusti 2025 kl. 09.55
Grand är en biograf på Sveavägen 45 i Stockholm som invigdes 1933-09-08.
Vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme drevs biografen av Sandrews Metronome med fyra salonger. (Grand 1-2-3-4)
Statsminister Olof Palme och hustrun Lisbeth besökte biografen 1986-02-28 och såg den sena föreställningen av filmen Bröderna Mozart i biosalong 1 (Grand 1).
Olof och Lisbeth Palmes sittplatser på rad 8 utmärkta med OP/149 och LP/148.
Källa: Sandrew/Grand
Från uppslag L10793-00
Efter föreställningen när de promenerade hem utefter Sveavägen mördades Olof Palme i korsningen med Tunnelgatan utanför butiken Dekorima.
Biografbesöket och händelserna runtomkring detsamma kom att få stor betydelse i utredningen av mordet.
Biografens namn har bland annat givit upphov till begreppet Grandmannen, den man som enligt en etablerad teori övervakade paret Palme i samband med biobesöket, för att därefter följa efter dem från biografen och eventuellt utföra mordet.
Om biografen Grand, mordkvällen.
| Rubrik | Avsnitt / Uppslag | |
|---|---|---|
| Avsnitt om biografen Grand (Fakta och skisser) | Avsnitt L10793 | |
| Fakta om och skisser över biografen Grands salonger. (Grand 1-2-3-4). | L10793-00 | |
| Fakta om biografen Grand och filmer på mordkvällen. Skisser över foajén till biografen Grand samt över korsningen Sveavägen & Tegnérgatan |
L10793-01 | |
| Film / Salong (biljetter sålda) |
Visningslängd (min, tim:min) |
L10793-01 och L15456-00 |
| Bröderna Mozart / Grand 1 (202 sålda, 4 fribiljetter. 198 besökare är identifierade) |
109 min (1:49) | |
| Amadeus. / Grand 2 (29 biljetter sålda) |
161 min (2:41) | |
| Gå och Se! / Grand 3 (37 biljetter sålda) |
142 min (02:22) | |
| Ran. / Grand 4 (33 biljetter sålda) |
161 min (2:41) |
| Namn | Befattning | Avsnitt / Uppslag |
|---|---|---|
| Göran Fredricius | Kassör | L846-05 |
| Gerd Waldemarsson | Kioskförsäljerska | L846-04 |
| Bertil Lantz | Maskinist | L846-06 |
| Peter Olofsson | Vaktmästare | L846-03 |
I utredningen
Bilder
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1933-nu | Grand (biograf, Stockholm) | Wikipedia svenska |