Skillnad mellan versioner av "Lennart Geijer"
Från wpu.nu
| Rad 32: | Rad 32: | ||
| 1969–1976 || Statsråd och justitieminister.<br>Till justitieminister utsågs han efter att samtliga statsråd begärde entledigande då statsminister Tage Erlander 1969-10-09 meddelade att han skulle avgå. | | 1969–1976 || Statsråd och justitieminister.<br>Till justitieminister utsågs han efter att samtliga statsråd begärde entledigande då statsminister Tage Erlander 1969-10-09 meddelade att han skulle avgå. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1999-06-16 || Johan Lennart Geijer | + | | 1999-06-16 || Johan Lennart Geijer avled 89 år gammal i Oscars församling, Stockholms län. |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 11 oktober 2025 kl. 09.06
Foto
Plats för foto
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Johan Lennart Geijer (1909-1999) var en svensk socialdemokratisk politiker och jurist samt Sveriges justitieminister 1969–1976.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1909-09-14 | Johan Lennart Geijer föddes 14 september 1909 i Ystads stadsförsamling, Malmöhus län. |
| Studerade vid Lunds universitet. | |
| 1933 | Juris kandidat. |
| 1933 | Tingstjänstgöring. |
| 1935 | Föreståndare vid Hyresgästföreningens juridiska byrå, varefter han hade flera uppdrag som ombudsman och juridisk sakkunnig i hyres- och arbetsrättsliga frågor. |
| 1957 | Juris licentiat. |
| 1958 | Juris doktor. |
| 1966 | Konsultativt statsråd. |
| 196?-1969 | Jurist på TCO. |
| 1969–1976 | Statsråd och justitieminister. Till justitieminister utsågs han efter att samtliga statsråd begärde entledigande då statsminister Tage Erlander 1969-10-09 meddelade att han skulle avgå. |
| 1999-06-16 | Johan Lennart Geijer avled 89 år gammal i Oscars församling, Stockholms län. |
Det finns inget registrerat i wpu på Lennart Geijer
Bilder