Skillnad mellan versioner av "Arthur Nordenswan"
Från wpu.nu
| Rad 15: | Rad 15: | ||
| 1883-01-27 || Arthur Nordenswan föddes. | | 1883-01-27 || Arthur Nordenswan föddes. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1902 || | + | | 1902 || Underlöjtnant i Svea livgarde. |
|- | |- | ||
| 1912 || Nordenswan blev olympisk silvermedaljör 1912 i grenen miniatyrgevär 50 meter lag och kom på sextonde plats i den individuella tävlingen. | | 1912 || Nordenswan blev olympisk silvermedaljör 1912 i grenen miniatyrgevär 50 meter lag och kom på sextonde plats i den individuella tävlingen. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1916 || | + | | 1916 || Kapten vid Svea livgarde. |
|- | |- | ||
| 1921 || Nordenswan tjänstgjorde som kapten vid Västernorrlands regemente. | | 1921 || Nordenswan tjänstgjorde som kapten vid Västernorrlands regemente. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1926 || | + | | 1926 || Major vid Norrbottens regemente. |
|- | |- | ||
| − | | 1930 || | + | | 1930 || Överstelöjtnant. |
|- | |- | ||
| 1935 || Nordenswan var chef för svenska truppstyrkan i Saar 1934–1935. | | 1935 || Nordenswan var chef för svenska truppstyrkan i Saar 1934–1935. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1935 || | + | | 1935 || Överste och chef för Skaraborgs regemente, 1935-1942. |
|- | |- | ||
| 1939 || Nordenswan deltog med regeringens godkännande som frivillig i finska vinterkriget och förde befäl över den stridande delen av Svenska frivilligkåren, samtidigt som general Ernst Linder var chef för hela styrkan. | | 1939 || Nordenswan deltog med regeringens godkännande som frivillig i finska vinterkriget och förde befäl över den stridande delen av Svenska frivilligkåren, samtidigt som general Ernst Linder var chef för hela styrkan. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1947 || | + | | 1947 || Ordförande i Förbundet Svenska Finlandsfrivilliga. |
|- | |- | ||
| − | | 1970-12-29 || Arthur Nordenswan | + | | 1970-12-29 || Arthur Nordenswan avled i en ålder av 86 år. |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 11 oktober 2025 kl. 13.59
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Allmänt
Arthur Georg Nordenswan, (1883-1970), var en svensk sportskytt och militär.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1883-01-27 | Arthur Nordenswan föddes. |
| 1902 | Underlöjtnant i Svea livgarde. |
| 1912 | Nordenswan blev olympisk silvermedaljör 1912 i grenen miniatyrgevär 50 meter lag och kom på sextonde plats i den individuella tävlingen. |
| 1916 | Kapten vid Svea livgarde. |
| 1921 | Nordenswan tjänstgjorde som kapten vid Västernorrlands regemente. |
| 1926 | Major vid Norrbottens regemente. |
| 1930 | Överstelöjtnant. |
| 1935 | Nordenswan var chef för svenska truppstyrkan i Saar 1934–1935. |
| 1935 | Överste och chef för Skaraborgs regemente, 1935-1942. |
| 1939 | Nordenswan deltog med regeringens godkännande som frivillig i finska vinterkriget och förde befäl över den stridande delen av Svenska frivilligkåren, samtidigt som general Ernst Linder var chef för hela styrkan. |
| 1947 | Ordförande i Förbundet Svenska Finlandsfrivilliga. |
| 1970-12-29 | Arthur Nordenswan avled i en ålder av 86 år. |
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Arthur Nordenswan
Bilder
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1883-1970 | Arthur Nordenswan | Wikipedia svenska |
| 1772- | Adliga ätten NORDENSVAN nr 2114 TAB 23 (Se Barn: 1. Artur Georg, född 1883-01-27) | Adelsvapen.com |
| Finlandsfrivilliga - historik | Svenska Finlandsfrivilligas Minnesförening |