Skillnad mellan versioner av "Arthur Nordenswan"
Från wpu.nu
| Rad 44: | Rad 44: | ||
!Publicerat !! Titel !! Förlag<br>Författare | !Publicerat !! Titel !! Förlag<br>Författare | ||
|- | |- | ||
| − | | 1952 || [https://runeberg.org/gmminnen/2/0186.html Mannerheim. Minnen del II 1931-1946]<br><br>I samband med Svenska frivilligkårens insättande i kampen övergick ansvaret för Lapplands försvar från generalmajor Wallenius till general Linder, som nu även tog befäl över tre finska bataljoner på Sallafronten ävensom stridsgruppen söder om Petsamo.<br>Till befälhavare för fronttrupperna utnämndes överstelöjtnant A. Nordenswan och till hans stabschef överstelöjtnanten greve | + | | 1952 || [https://runeberg.org/gmminnen/2/0186.html Mannerheim. Minnen del II 1931-1946]<br><br>I samband med Svenska frivilligkårens insättande i kampen övergick ansvaret för Lapplands försvar från generalmajor Wallenius till general Linder, som nu även tog befäl över tre finska bataljoner på Sallafronten ävensom stridsgruppen söder om Petsamo.<br>Till befälhavare för fronttrupperna utnämndes överstelöjtnant A. Nordenswan och till hans stabschef överstelöjtnanten greve [[C. A. Ehrensvärd]], även han deltagare i frihetskriget.|| Norstedts<br>Gustaf Mannerheim |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 11 oktober 2025 kl. 14.38
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Allmänt
Arthur Georg Nordenswan, (1883-1970), var en svensk sportskytt och militär.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1883-01-27 | Arthur Nordenswan föddes. |
| 1902 | Underlöjtnant i Svea livgarde. |
| 1912 | Nordenswan blev olympisk silvermedaljör 1912 i grenen miniatyrgevär 50 meter lag och kom på sextonde plats i den individuella tävlingen. |
| 1916 | Kapten vid Svea livgarde. |
| 1921 | Nordenswan tjänstgjorde som kapten vid Västernorrlands regemente. |
| 1926 | Major vid Norrbottens regemente. |
| 1930 | Överstelöjtnant. |
| 1935 | Nordenswan var chef för svenska truppstyrkan i Saar 1934–1935. |
| 1935 | Överste och chef för Skaraborgs regemente, 1935-1942. |
| 1939 | Nordenswan deltog med regeringens godkännande som frivillig i finska vinterkriget och förde befäl över den stridande delen av Svenska frivilligkåren, samtidigt som general Ernst Linder var chef för hela styrkan. |
| 1947 | Ordförande i Förbundet Svenska Finlandsfrivilliga. |
| 1970-12-29 | Arthur Nordenswan avled i en ålder av 86 år. |
| Publicerat | Titel | Förlag Författare |
|---|---|---|
| 1952 | Mannerheim. Minnen del II 1931-1946 I samband med Svenska frivilligkårens insättande i kampen övergick ansvaret för Lapplands försvar från generalmajor Wallenius till general Linder, som nu även tog befäl över tre finska bataljoner på Sallafronten ävensom stridsgruppen söder om Petsamo. Till befälhavare för fronttrupperna utnämndes överstelöjtnant A. Nordenswan och till hans stabschef överstelöjtnanten greve C. A. Ehrensvärd, även han deltagare i frihetskriget. |
Norstedts Gustaf Mannerheim |
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Arthur Nordenswan
Bilder
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1883-1970 | Arthur Nordenswan | Wikipedia svenska |
| 1772- | Adliga ätten NORDENSVAN nr 2114 TAB 23 (Se Barn: 1. Artur Georg, född 1883-01-27) | Adelsvapen.com |
| Finlandsfrivilliga - historik | Svenska Finlandsfrivilligas Minnesförening |