wpu.nu

Skillnad mellan versioner av "Sida:Pol-1987-10-23 1810 D12975 Leif.Tell.pdf/2"

Från wpu.nu

(Auto Google Cloud Vision OCR (mopocr2.py))
 
 
Sidans statusSidans status
-
Ej korrekturläst
+
Ej korrekturläst
Sidinnehåll (som ska inkluderas):Sidinnehåll (som ska inkluderas):
Rad 1: Rad 1:
PORNOR
+
::: - 2 (11) -
 +
== ==
 +
 
 +
PORNOR RPS/SAK sid 2
  
sid 2
 
  
RPS/SAK
 
  
 
1987-10-23
 
1987-10-23
  
På direkt fråga till TELL vad det egentligen var vad som hände då det avsåg vattenllickan, förklarade han, att han uppringdes från sin arbetsplats varvid man omtalade, att värden i den fastighet han bodde i, hade ringt till arbetsplatsen och omtalat, att man misstänkte en vattenläcka med "ursprung från lägenheten", dvs TELLS. TELL bekräftadan farWirelarang alltså hade ringt til{{Maskat|Längd=25}}ga, att värden
+
På direkt fråga till TELL vad det egentligen var vad som hände då det avsåg vattenläckan, förklarade han, att han uppringdes från sin arbetsplats varvid man omtalade, att värden i den fastighet han bodde i, hade ringt till arbetsplatsen och omtalat, att man misstänkte en vattenläcka med "ursprung från lägenheten", dvs TELLS. TELL bekräftade på förhörsledarens fråga alltså hade ringt til{{Maskat|Längd=25}}ga, att värden
 +
 
 +
och att det var därifrån som han sjalv hade tatt underrättelse om det hela.
 +
 
 +
På fråg{{Maskat|Längd=18}}{{Maskat|Längd=34}} befunni boende alotuell av att hon var sjuk, svarade han pa förhörsledarens fråga, eftersom hon hade varit sjuk under en längre tid.
 +
 
 +
Vid tillfället befann sig Leif TELL hos {{Maskat|Längd=6}} undersöka "fridaqsperiod", även om han trodde att det var den gangen som även han själv blev sjuk i samband därmed.
 +
 
 +
Totalt kom han att den gången befinna sig hos sin {{Maskat|Längd=5}} under ca en veckas tid. Närmare än så kunde han inte säga, eftersom .. "jag har varit nere så mycket nu, så det är svårt att minnas exakt .. ".
 +
 
 +
I samband med TELLS sjukdom hos {{Maskat|Längd=6}}, utnyttjade han de sex karensfria dagarna och hade därefter läkarintyg på en sjukdag, dvs totalt sju. Vad det avsåg telefonmeddelandet från TELLS arbetsplats till TELLS {{Maskat|Längd=6}} telefon i {{Maskat|Längd=8}}, framgick det, att en "kollega" hade sänts till platsen for att medfölja värden in i TELLS lägenhet.
 +
 
 +
Denne polisman kom från "samma tur" i tjänstehänseende som TELL.
 +
 
 +
Tydligen hade värden tillgång till nycklar till TELLS lägenhet. Den aktuella värden hade alltså ringt upp någon på TELLS arbetsplats och talat med .. "vakthavande, eller någon på min arbetsplats ..".
 +
 
 +
I och med detta ringdes TELL upp på sin vistelseort, dvs hos {{Maskat|Längd=6}}i{{Maskat|Längd=8}}.
 +
 
 +
På direkt fråga från förhörsledaren vem det var som ringde till TEUL vid tillfället från arbetsplatsen, svarade han, att det var {{Maskat|Längd=9}}, var det ja", som är vakthavande befäl i den tur som TELL tjänstgjorde i vid Vaktdistrikt 1.
 +
 
 +
Redan under telefonsamtalet hade {{Maskat|Längd=7}} troligen redan skickat en polis för att sammanträffa med värden vid lägenheten.
  
och att det var därifrån som han sjalv hade tatt underrättelse om det hela. fråg{{Maskat|Längd=18}}{{Maskat|Längd=34}}befunni boende alotuell av att non var sjux, svarade han pa forhorsledarens fraga, eftersom hon hade varit sjuk under en idingre tid. Vid tillfället befann sig Leif TELL hos{{Maskat|Längd=6}}under "fridaqsperiod", även om han trodde att det var den gangen som även han själv blev sjuk i samband därmed. Totalt kom han att den gången befinna sig hos sin{{Maskat|Längd=5}}under ca en veckas tid. Närmare än så kunde han inte säga, eftersom .. "jag har varit nere så mycket nu, så det är svårt att minnas exakt .. ". I samband med TELLS sjukdom hos{{Maskat|Längd=6}}, utnyttjade han de sex karensfria dagarna och hade därefter läkarintyg på en sjukdag, dvs totalt sju. Vad det avsåg telefonmeddelandet från TELLS arbetsplats till TELLS{{Maskat|Längd=6}}telefon i{{Maskat|Längd=8}}, framgick det, att en "kollega" hade sants till platsen for att medfölja värden in i TELLS lägenhet. Denna polisman kom från "sanma tur" i tjänstehänseende som TELL. Tydligen hade värden tillgång till nycklar till TELLS lägenhet. Den aktuella värden hade alltså ringt upp någon på TELLS arbetsplats och talat med .. "vakthavande, eller någon på min arbetsplats ..". I och med detta ringdes TELL upp på sin vistelseort, dvs hos{{Maskat|Längd=6}}i{{Maskat|Längd=8}}. På direkt fråga från förhörsledaren vem det var som ringde til TEUL vid tillfället från arbetsplatsen,
+
förhörsledarens fråga bekräftade TELL, att värden hade tillgång till nycklar till lägenheten. Det var en sak som .. "var litet märkligt också i sig .. ".  
  
svarade han, att det var{{Maskat|Längd=9}}, var det ja", som är vakthavande befäl i den tur som TELL tjanstgjorde i vid Vaktdistrikt 1. Redan
+
Denne hade nämligen utan TELLS kännedom nycklar till lägenheten, som troligen berodde på någon överenskommelse med den tidigare hyresgästen, .. "jag vet inte", menade TELL.  
  
under telefonsamtalet hade{{Maskat|Längd=7}}troligen redan skickat en polis för att sammanträffa med värden vid lägenheten. På förhörsledarens fråga bekräftade TELL, att värden hade tillgång till nycklar till lägenheten. Det var en sak som .. "var litet märkligt också i sig .. ". Denne hade nämligen utan TELLS kännedom nycklar till lägenheten, som troligen berodde på någon överenskarmelse med den tidigare hyresgästen, .. "jag vet inte", menade TELL. Eftersom TELL hade "vanligt cylinderlås plus då tillhållarlås, överlås alltså", hade värden tillgång till "båda nycklarna". Den polisman sam från TELLS arbetsplats beordrades att åka ut
+
Eftersom TELL hade "vanligt cylinderlås plus då tillhållarlås, överlås alltså", hade värden tillgång till "båda nycklarna".  
  
till TELLS lägenhet och sarmanträffa med värden, var identisk med{{Maskat|Längd=12}}som troligen var polisassistent och alltså
+
Den polisman som från TELLS arbetsplats beordrades att åka ut till TELLS lägenhet och sammanträffa med värden, var identisk med {{Maskat|Längd=12}} som troligen var polisassistent och alltså

Nuvarande version från 1 november 2025 kl. 10.59

Den här sidan har inte korrekturlästs


- 2 (11) -

PORNOR RPS/SAK sid 2


1987-10-23

På direkt fråga till TELL vad det egentligen var vad som hände då det avsåg vattenläckan, förklarade han, att han uppringdes från sin arbetsplats varvid man omtalade, att värden i den fastighet han bodde i, hade ringt till arbetsplatsen och omtalat, att man misstänkte en vattenläcka med "ursprung från lägenheten", dvs TELLS. TELL bekräftade på förhörsledarens fråga alltså hade ringt tilga, att värden

och att det var därifrån som han sjalv hade tatt underrättelse om det hela.

På fråg befunni boende alotuell av att hon var sjuk, svarade han pa förhörsledarens fråga, eftersom hon hade varit sjuk under en längre tid.

Vid tillfället befann sig Leif TELL hos undersöka "fridaqsperiod", även om han trodde att det var den gangen som även han själv blev sjuk i samband därmed.

Totalt kom han att den gången befinna sig hos sin under ca en veckas tid. Närmare än så kunde han inte säga, eftersom .. "jag har varit nere så mycket nu, så det är svårt att minnas exakt .. ".

I samband med TELLS sjukdom hos , utnyttjade han de sex karensfria dagarna och hade därefter läkarintyg på en sjukdag, dvs totalt sju. Vad det avsåg telefonmeddelandet från TELLS arbetsplats till TELLS telefon i , framgick det, att en "kollega" hade sänts till platsen for att medfölja värden in i TELLS lägenhet.

Denne polisman kom från "samma tur" i tjänstehänseende som TELL.

Tydligen hade värden tillgång till nycklar till TELLS lägenhet. Den aktuella värden hade alltså ringt upp någon på TELLS arbetsplats och talat med .. "vakthavande, eller någon på min arbetsplats ..".

I och med detta ringdes TELL upp på sin vistelseort, dvs hos i.

På direkt fråga från förhörsledaren vem det var som ringde till TEUL vid tillfället från arbetsplatsen, svarade han, att det var , var det ja", som är vakthavande befäl i den tur som TELL tjänstgjorde i vid Vaktdistrikt 1.

Redan under telefonsamtalet hade troligen redan skickat en polis för att sammanträffa med värden vid lägenheten.

På förhörsledarens fråga bekräftade TELL, att värden hade tillgång till nycklar till lägenheten. Det var en sak som .. "var litet märkligt också i sig .. ".

Denne hade nämligen utan TELLS kännedom nycklar till lägenheten, som troligen berodde på någon överenskommelse med den tidigare hyresgästen, .. "jag vet inte", menade TELL.

Eftersom TELL hade "vanligt cylinderlås plus då tillhållarlås, överlås alltså", hade värden tillgång till "båda nycklarna".

Den polisman som från TELLS arbetsplats beordrades att åka ut till TELLS lägenhet och sammanträffa med värden, var identisk med som troligen var polisassistent och alltså