wpu.nu

Sida:Pol-2015-03-09 D21659-00 Donald-Forsberg.pdf/5

Från wpu.nu

Den här sidan har inte korrekturlästs


D21659-00-B - 4 (1-6) -

hade då berättat om det möte mellan Christer Pettersson och  Namn maskerat  som planerats men av olika anledningar inte blivit av.

Tommy Schönstedt hade blivit intresserat och ringt till  Namn maskerat  och fått uppgifterna bekräftade.

Av detta hade det blivit en tidningsartikel som publicerats i tidningen Expressen.

Donald Forsberg uppger också att han i samband med dykningar i centrala Stockholm omkring 1996, efter mordvapnet i utredningen av mordet på Olof Palme, blivit kontaktad av person som han nu glömt namnet på.

Mannen som varit kriminell och umgåtts i kretsarna kring Christer Pettersson hade uppgivit för Donald Forsberg att Christer Pettersson tagit fel på person när han skjutit Olof Palme.

Han hade varit ute efter  Namn maskerat  men av misstag skjutit Olof Palme. Mannen hade vidare sagt att han aldrig skulle berätta detta för "snuten" men han ville att det skulle bli känt och velat berätta detta för Donald Forsberg som han tyckte verkat "schysst" eftersom som han hört och sett honom på radio TV.

Donald Forsberg vet att mannen nu är avliden men han skall försöka att ta reda på mannens namn. Donald Forsberg uppger också att han dykt i Stockholm efter mordvapnet vid olika tillfällen under åren 1996-1998.

Eftersom Donald Forsberg inte har något mer att tillägga i sak så avslutas förhöret klockan 14:45

Donald Forsberg önskar att få ta del av den utskrivna förhörsutsagan.

Allan Emretsson
krinsp

Måndagen den 4 maj 2015 klockan 14.55 ringde Donald Forsberg till undertecknad och meddelade att han fått fram namnet på den person som berättat för honom att [[Christer Pettersson][ tagit fel på och Olof Palme när han Olof Palme.

Personen ifråga som berättat detta för Donald Forsberg hette  Namn maskerat  och som hittats mördad vid Flatenbadet i Stockholm Någon hade bland annat huggit huvudet av honom som man tror med en spade som funnits i närheten av kroppen.

Donald Forsberg uppger att det Lasse Johansson vid underrättelseroteln i Stockholm vet mer om mordutredningen eftersom han varit en av utredarna vid mordet.

Allan Emretsson
Krinsp


Måndagen 2015-05-04 15:40 ringde Donald Forsberg ånyo till undertecknad och ville tipsa om en artikel som publicerats i Gotlandstidningen. Artikeln var skriven av Sören Strand politiskt aktiv i Folkpartiet och som tidigare arbetat som avdelningschef vid Försvarets radioanstalt FRA.

Sören Strand hade i artikeln kritiserat Olof Frånstedt tidigare hög chef inom Säkerhetspolisen som i sina memoarer påstått att en spaningsgrupp, kallad grupp Barbro, som enligt Olof Frånstedt skulle ha tillhört FRO och skulle ha varit inblandat i mordet på Olof Palme. Att de skulle ha spanat kring mordplatsen den kväll Olof Palme mördades och på något sätt varit behjälplig.

Donald Forsberg uppger vidare att Sören Strand säkert kan berätta mer om FRO:s verksamhet om polisen är intresserad. Donald Forsberg skulle också mejla över artikeln till undertecknad.

Allan Emretsson
krinsp


Torsdagen 2015-05-07 ringde undertecknad till Donald Forsberg och läste upp för honom den utskrivna förhörsutsagan och han godkänner utan erinran med följande tillägg:

Anknytningar
Uppslag Kort beskrivning
X KD28109-02 (hörd)