wpu.nu

Sida:Pol-1999-08-16 HBF19106-04 Om-Sydafrika-TRC-Kjellberg.pdf/1

Från wpu.nu

Version från den 17 november 2024 kl. 10.35 av Utredaren (diskussion | bidrag) (→‎Korrekturläst)
(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
Den här sidan har korrekturlästs


Jan-Åke Kjellberg
Tfn

1999-08-16

Janne Svelin, RKP Fax 08-650 5260

Beträffande det så kallade Sydafrika spåret

En viktig del av den information som låg till grund för det utredningsarbete som bedrevs i Sydafrika med början hösten 1996 var den information som den f.d. säkerhetspolisen  Namn maskerat 

Försök att utreda dessa uppgifter gjordes också i samband med Jan Danielssons och Hans Ölvebros besök i Sydafrika.

.

En kopia på det förhörsprotokoll som upprättades i samband med förhör
med  Namn maskerat  har tidigare överlämnats till Palmegruppen.

En nyckelperson i de uppgifter som lämnats av  Namn maskerat 

Försök som tidigare gjorts både av den svenska utredningsgruppen och Sannings- och Försoningskommissionen att förhöra  Namn maskerat  har misslyckats eftersom  Namn maskerat  har vägrat att samarbeta.

Läget har emellertid förändrats de senaste månaderna och möjligheterna att påverka  Namn maskerat  att samarbeta bedöms av undertecknad som goda för närvarande.

Skälet till denna bedömning är följande:

Bakgrunden till  Namn maskerat  uppgifter låg i att  Namn maskerat  uppgav att han under hösten 1993 var delaktig i utbildning och beväpning av vissa enheter kopplade till Inkatha Freedom Party (IFP) i den Sydafrikanska provinsen Natal.

Vidare uppgav var central i detta arbete såsom varande före detta säkerhetspolis och vid tiden för händelsen aktiv medlem inom IFP och ansvarig för projektet från IFP:s sida.

 Namn maskerat  har i olika sammanhang berättat om dessa vapenleveranser och utbildningen. Detta har dock bestämt förnekats av företrädare för IFP.

En av riksåklagaren i Sydafrika tillsatt utredningsgrupp gjorde dock ett ordentligt genombrott i utredningen kring de påstådda vapenleveranserna för en kort tid sedan då man anträffade en mycket stor mängd, flera ton vapen och ammunition i närheten av den plats där  Namn maskerat  uppgett att vapnen och ammunitionen levererats.

Under utredningsarbetet hade man lyckats sätta så stor press på  Namn maskerat  att han pekade ut vapengömmorna och efter vad som är känt i princip bekräftade  Namn maskerat  tidigare uppgifter.