- - 5 (6) -
Den okände polismannen, han som betalt medlemsavgift var troligen inte polis i Stockholm utan kom evad som sades ifrån länet. Per Månsson minns inte någon detalj. Polismannen var med bara på en stämma.
Per Månsson säger att han inte känner till något namn på de omnämnda polismännen.
Per Månsson minns att på den aktuella stämman fanns det med en frilansjournalist som skrev artiklar i tidningen Frihet.
Per Månsson minns att hon fick närvara för att få kunskap om att SNF inte höll på med några anmärkningsvärda saker.
Per Månsson minns ej namnet på journalisten.
Beträffande polismännen Carl Gustav Östling (x) och Stellan Åkebring (xx) uppger Per Månsson att han tror att han träffat dem någon gång på en fest före 1980 , möjligen åren 1978-1979 och aldrig senare.
Per Månsson känner till att det pågick någon förundersökning mot Namn maskerat och vid denna tid hörde Namn maskerat juridiska ombud av sig till Namn maskerat
Per Månsson uppger att varken Carl Gustav Östling eller Stellan Åkebring är medlemmar i SNF
Per Månsson måste här klarlägga att det finns två SNF i Stockholm.
F d advokaten Ulf Hamacher var ledare till 1982 då han uteslöts ur SNF . Ulf Hamacher har ändock ansett sig vara ledare för och har sena medlemmar som Per Månsson ej känner till.
Per Månsson kan ej utesluta att Carl Gustav Östling och Stellan Åkebring är med i
Det råder strid mellan Ulf Hamachers SNF och Per Månsson angående namnet på förbundet.
På fråga om Narvaförbundets koppling till SNF uppger Per Månsson att detta är självständigt under Namn maskerat ledning.
Per Månsson och Namn maskerat drar ej heller jämt med varandra pga en personlig fråga som Per Månsson ej vill gå in på.
Narvaförbundet hyllar Karl XII den 30 november vilket SNF ej gör.
På fråga om det förekommit att några av de poliser som omnämnts i massmedia, bl a Proletären, förekommit som medlemmar, besökare eller sympatisörer hos SNF uppger Per Månsson att han läst Proletären men att han inte känner till de berörda poliserna.
Om sina egna teorier om mordet på Olof Palme uppger Per Månsson att han spekulerar i att det är osannolikt att någon svensk organisation skulle ha mördat Olof Palme eftersom
| ( ) | Avsnitt | Rubrik |
|---|---|---|
| X) | DC | Om Carl Gustav Östling |
| DC2237 | Tidigt tips om Carl Gustav Östling från gammal klasskamrat | |
| XX) | DC | Stellan Åkebring |
| HL12544 | Ulf Hamacher |