wpu.nu

Sida:Pol-1987-03-24 T8694-00-A sven-aspling.pdf/1

Från wpu.nu

Version från den 28 oktober 2025 kl. 07.30 av Utredaren (diskussion | bidrag)
(skillnad) ← Äldre version | Nuvarande version (skillnad) | Nyare version → (skillnad)
Den här sidan har korrekturlästs


- 1 (2) -

Hörd ytterligare angående eventuellt telefonsamtal 1986-02-28 samt sin kännedom om  Alf Enerström  och  Gio Petré 

Sven Aspling berättar enligt tidigare lämnad berättelse att han stod familjen Palme mycket nära, De hade absolut oförvitligt vänskapligt förhållande till varandra.

Beträffande telefonsamtalet mellan Olof Palme och Sven Aspling 1986-02-28 vid 20:30-tiden så var det Olof Palme som ringde till Sven Aspling.

Anledningen till samtalet var att Olof Palme hade saknat Sven Aspling i samband med begravingen av Alva Myrdal och fått veta att Sven Aspling var sjuk. Sven Aspling hade fått besvär med kärlkramp och måste hålla sig hemma.

Olof Palme brukade ringa till Sven Aspling på kvällstid och diskutera politik, händelser inom den socialdemokratiska rörelsen, opinionssiffror, börsen m m.

Evad Sven Aspling minns var det även tal om vad familjerna skulle göra till påsken eftersom de traditionellt brukat vara i Idre under påskhelgerna.

Under samtalet började Olof Palme att göra klart för Sven Aspling att han måste sluta tala i telefon därför att Lisbeth Palme väntade. Det sista Olof Palme sa var att de skulle gå på bio.

Evad Sven Aspling kan minnas så sade ej Olof Palme till vilken biograf eller vilken film de skulle se. Sven Aspling är ganska säker på att det icke nämndes något närmare om detta.

På särskild fråga uppger Sven Aspling att han efter samtalet med Olof Palme ej hade något mera telefonsamtal denna kväll.

Detta är Sven Aspling helt säker på. Sven Aspling gick till sängs vid 21:30-tiden.

Sven Aspling tillfrågas om sin eventuella bekantskap med  Alf Enerström .

Sven Aspling uppger att han sammanträffat med denne person vid ett enda tillfälle. Samanträffandet ägde rum i september 1973 efter det att Sven Aspling valtalat i en by som heter Kola i Värmland.

Efter talet slöt en del personer upp runt Sven Aspling och hälsade honom.

Bland dessa personer fanns  Alf Enerström  och  Gio Petré .

Samtalet blev kort och varade endast någon minut och det som sades var ej sådant som var minnesvärt.

Sven Aspling har haft närhet med  Gio Petré  i samband med att Sven Aspling val-