att Palme skrev ett brev och tackade för hjälpen. Enerström är av att socialdemokraterna hade förlorat valet om inte Petré Enerström varit så aktiva som de var.
1974 dvs 8 år efter mötet i Ängratörn kom ett regeringsförslag om fri i Sverige. Enerström var motståndare till förslaget som han tyckte vansinnigt såsom varande praktiserande läkare. Han kunde inte med att fullgångna foster i sophinken. Vid denna tid hade Enerström och obegränsade möjligheter att föra in debattartiklar i A-pressen. Efter att Enerström gått emot parti-linjen i abort frågan hade deras debatt- i A-pressen begränsats för att till sist stoppas. Enerström och fick ej heller uttala sig på partikongressen. Enerström och Petré sig då till borgerlig press och började skriva artiklar där. Läget ytterligt spänt mellan makarna Enerström - Petré och arbetarpartiet. på motsats förhållanden kom i dagen vid ett möte i Karlstad 1974 där lade fram en skrivelse som Enerström författat i frågan. Enerström frågan vad han menade med denna skrivelse. Enerström hade svarat att kan väl läsa innantill. Enerström hade då fått till svar att det som var i skrivelsen överensstämde inte med partiets linje i abort frågan.
och Petré började känna eller ana de kalla vindarna från arbetar- under vintern 1974 och fick bekräftat att de mer eller mindre var frysta vid påsken 1974. Enerström hade haft som sed att bjuda in folk partistyrelsen och partidistriktet på fester på Sölje Herrgård med underhållning och artister och skulle även göra detta till påsken 1974. Till påsken 1974 hade makarna inbjudit en rad gäster. På påskaftonen stod det klart att ingen av dom inbjudna kom till påskmiddagen. Ingen av de inbjudna hade heller lämnat återbud. Enerström och Petré förstod nu att de var totalt utfrysta ur arbetarpartiet.
1974 antog riksdagen den nya abortlagen.
Enerström beslöt sig nu för att revoltera inom socialdemokratiska partiet. Enerström och Petrè höll därefter möten på ett 35-tal platser i Sverige på några månader där de gisslade Olof Palme som regeringschef.