Skillnad mellan versioner av "SAP SB Special Branch (Sydafrika)"
Från wpu.nu
| Rad 8: | Rad 8: | ||
|+ ''' SAP Special Branch''' | |+ ''' SAP Special Branch''' | ||
|- | |- | ||
| − | ! Datum !! | + | ! Datum !! Sektion / Befälhavare !! PU Avsnitt |
|- | |- | ||
|style="height:50px; width:60px |<small>1979-1993<small> || '''SAP SB Section C Anti-terrorism''' || | |style="height:50px; width:60px |<small>1979-1993<small> || '''SAP SB Section C Anti-terrorism''' || | ||
Versionen från 3 oktober 2024 kl. 14.41
SAP Special Branch var den sydafrikanska polisens säkerhetsstyrka, etablerad 1947, även benämnd "Security Branch". Båda beteckningarna används av personer hörda i Palmeutredningen.
Tillsammans med SADF MID (Military Intelligence division of the South African Defence Force) och underordnade NIS the National Intelligence Service (tidigare Bureau of State Security (BOSS 1969-1980) utgjorde de den sydafrikanska apartheidregimens underrättelse- och säkerhetstjänster under 1980-talet
| Datum | Sektion / Befälhavare | PU Avsnitt |
|---|---|---|
| 1979-1993 | SAP SB Section C Anti-terrorism | |
| 1979-1980 | Johannes Jacobus Victor | |
| 1980- | Willem Schoon | |
| 1979-1993 | SAP SB / C1 "Vlakplaas" | |
| 1980-1981 | Dirk Coetzee | Avsnitt HBD |
| 1982 | Jan Carel Coetzee | |
| 1983-1985 | Jack Cronje | |
| 1985-1993 | Eugene de Kock | Avsnitt HBE |
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1947-1991 | SAP Security Branch (South Africa) | Wikipedia engelska |