Skillnad mellan versioner av "Granskningskommissionen"
Från wpu.nu
| Rad 14: | Rad 14: | ||
|+ Personer med anknytning till kommissionen | |+ Personer med anknytning till kommissionen | ||
| − | ! Organisation 1994-1996 !! | + | ! Organisation 1994-1996 !! "Palmekommissionen," |
|- | |- | ||
| Funktion || Namn | | Funktion || Namn | ||
| Rad 22: | Rad 22: | ||
| Ledamöter|| [[Inga-Britt Ahlenius]], [[Hans Gunnar Axberger]], Gun-Britt Mårtensson, Håkan Winberg. | | Ledamöter|| [[Inga-Britt Ahlenius]], [[Hans Gunnar Axberger]], Gun-Britt Mårtensson, Håkan Winberg. | ||
|- | |- | ||
| − | | Organisation 1996-1999 || | + | | Organisation 1996-1999 ||Granskningskommissionen i anledning av mordet på statsminister [[Olof Palme]] |
|- | |- | ||
| Ordförande ||Lars Eric Ericsson | | Ordförande ||Lars Eric Ericsson | ||
Versionen från 4 juli 2025 kl. 15.14
Förekommande förkortningar: GRK, GK, GKB
Granskningskommissionen var en statlig icke operativ kommission, som hade till uppdrag att granska polisarbetet kring mordet på Olof Palme.
Kommissionen fick fria händer att behandla utredningar kring misstänkta, men den hade inga operativa möjligheter; den hade alltså inte som mål att finna gärningsmannen
Kommissionen fick ett särskilt uppdrag att granska utredningen av det så kallade polisspåret, det vill säga teorin om att polismän låg bakom mordet på Olof Palme.
I dessa sammanhang läste samt värderade kommissionen polisens förhörsprotokoll och handlingar. Förhörsprotokoll upplagda på WPU
| Organisation 1994-1996 | "Palmekommissionen," |
|---|---|
| Funktion | Namn |
| Ordförande | Sigvard Marjasin |
| Ledamöter | Inga-Britt Ahlenius, Hans Gunnar Axberger, Gun-Britt Mårtensson, Håkan Winberg. |
| Organisation 1996-1999 | Granskningskommissionen i anledning av mordet på statsminister Olof Palme |
| Ordförande | Lars Eric Ericsson |
| Ledamöter | Inga-Britt Ahlenius, Hans Gunnar Axberger, Gun-Britt Mårtensson, Håkan Winberg. |
| Huvudsekr. | Hans Gunnar Axberger |
| Utredn.sekr | Petra Lundh, Catharina Strömbäck, Anders Kylhammar |
| Experter | Polisöverintendenten Bengt Åke Jonsson, revisionsdirektörerna Bo Sandberg och Christer Skogwik samt förste revisorn Maj Sölvesdotter |
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1992/93 | Socialdemokraten Kent Carlsson yrkade på att en kommission skulle tillsättas för att granska polisens mordutredning. |
| 1994-09-29 | Regeringen beslöt att tillsätta en särskild kommission. |
| 1994-12-20 | Regeringen beslöt att till kommissionens ordförande utnämna Sigvard Marjasin och namnet Palmekommissionen antogs. |
| 1996-06-06 | Sigvard Marjasin entledigades från ordförandeposten. |
| Kommissionen arbetade inte mellan den 6 juni och 15 augusti 1996 och därefter entledigades flertalet experter och två sekreterare från sina uppdrag. | |
| 1996-08-15 | Lars Eric Ericsson utsågs till ny ordförande. |
| 1996-08-30 | Kommissionen antog namnet Granskningskommissionen i anledning av mordet på statsminister Olof Palme. |
| 1999-06-29 | Granskningskommissionen betänkande i anledning av mordet på statsminister Olof Palme avlämnas. |
Granskningskommissionens betänkande från 1999 (SOU 1999:88).
Ansvarig myndighet: Statens offentliga utredningar, Justitiedepartementet
Se uppslag: JA25000-00
YouTube:
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1996-1999 | Granskningskommissionen | Wikipedia svenska |
| 1999-06-29 | Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme (SOU 1999:88) (Nätversion) | Lagen.nu |
| 1999-06-29 | Granskningskommissionens betänkande i anledning av Brottsutredningen efter mordet på statsminister Olof Palme (SOU 1999:88) (Länkar till pdf) | Regeringen Justitiedepartementet |