Skillnad mellan versioner av "Birger Elmér"
Från wpu.nu
| Rad 44: | Rad 44: | ||
| 1957-10-01 ||Byråchef vid försvarsstabens inrikesavdelning. Det var nu som Grupp B på allvar började ta form under hans ledning. | | 1957-10-01 ||Byråchef vid försvarsstabens inrikesavdelning. Det var nu som Grupp B på allvar började ta form under hans ledning. | ||
|- | |- | ||
| − | + | | 1957 || Fs/In Grupp B” (Försvarsstabens Inrikesavdelning Grupp B) inrättades formellt med Birger Elmér som chef efter att verksamheten växt fram successivt under 1950-talet. | |
| − | | 1957 || | ||
|- | |- | ||
| 1961 || ”Fs/In Grupp B” fick status som självständigt kontor och namnet ändrades till B-kontoret. | | 1961 || ”Fs/In Grupp B” fick status som självständigt kontor och namnet ändrades till B-kontoret. | ||
| Rad 53: | Rad 52: | ||
| ||Organisationen kom att kallas [[IB]], en förkortning som ibland uttolkats som Informationsbyrån, ibland som Inhämtning Birger. Någon officiell förklaring till vad [[IB]] stod för har aldrig lämnats. | | ||Organisationen kom att kallas [[IB]], en förkortning som ibland uttolkats som Informationsbyrån, ibland som Inhämtning Birger. Någon officiell förklaring till vad [[IB]] stod för har aldrig lämnats. | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1973 || [[IB]] [[Informationsbyrån]] avslöjades av journalisterna [[Jan Guillou]] och [[Peter Bratt]] i tidningen Folket i Bild/Kulturfront nr 9 den 3 maj 1973. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1975 || Birger Elmer slutade officiellt på [[IB]] men fortsatte i flera år att lämna rapporter till Försvarsstaben och [[Säpo]] under täcknamnet ”Erik”. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986-02-28 || '''Birger Elmér var 67 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister [[Olof Palme]].''' |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1990-talet || Ett tiotal år efter IB-perioden träffades Birger Elmér och [[Jan Guillou]] i en kö på en bank. Detta blev början till ett samarbete om de flesta böckerna i serien Carl Hamilton där Birger Elmér bidrog med sin kunskap om underrättelsetjänsten. Birger Elmér fick även ett alter ego i böckerna, som Hamiltons chef "Den Gamle,". |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1999-11-08 || Birger Elmér avled i en ålder av 80 år. |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 13 november 2025 kl. 13.52
Foto
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Carl Gustaf Birger Elmér (1919-1999) var en svensk militär, kapten vid infanteriet, och ämbetsman.
Fram till 1975 var han chef för den hemliga organisationen Försvarsstabens särskilda byrå, mer känd som IB Informationsbyrån.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1919-08-08 | Birger Elmér föddes. |
| 19?? | Militärtjänst vid Kungl. Älvsborgs regemente, I 15, i Borås. |
| 1945-1947 | Studier i psykologi samtidigt som han blev löjtnant. |
| 19?? | Tjänstgöring vid Centrala Värnpliktsbyråns personalprövningsdetalj. |
| 194?- | Studier vid Stockholms Högskola med fil.kand.-examen i ämnena praktisk filosofi, sociologisk kurs, pedagogik och teoretisk filosofi. |
| 1951-10-23 | Chef för ”utrikesavdelningens psykologiska detalj” vid Försvarsstaben. |
| 195? | Projektansvarig för öppen inhämtning av ”propaganda”, i första hand rysk, riktad mot Sverige i svenska och utländska medier. Elmér följde också rysk radio upptagen av ”ett par svenska myndigheter”, framför allt Försvarets radioanstalt (FRA). |
| Projektet tillkom på ÖB Nils Swedlunds initiativ och med UDs samtycke. Verksamheten hade tidigare drivits av ”propagandagruppen”, följd av UD:s radioavlyssningsbyrå. | |
| 1951- | Utlandsuppdrag, bland annat tillsammans med Gunnar Smedmark, chef för Försvarsstabens utrikesavdelning.(1948-1953). |
| 1952 | I samband med nedskjutningen av en DC-3 i juni 1952 åkte han till Wiesbaden på radioupptagninguppdrag. |
| 1953-07-01 | 1:e byråsekreterartjänst och arkivchef för Dokumentationscentralen vid försvarsstabens utrikesavdelning, 1953-1957. |
| 1956 | På försök inrättades en permanent central organisation för rundradioavlyssning vid FRA på Lovön. |
| 1956 | Licentiatavhandling vid Stockholms Högskola med titeln Propagandaanalys : En studie av sovjetiska radioutsändningar på svenska och finska språken 1952–1954. |
| 1957-08-15 | Tjänstledig från försvarsstabens utrikesavdelningen. |
| 1957-08-16 | 1:e byråsekreterare vid försvarsstabens inrikesavdelning. |
| 1957-10-01 | Byråchef vid försvarsstabens inrikesavdelning. Det var nu som Grupp B på allvar började ta form under hans ledning. |
| 1957 | Fs/In Grupp B” (Försvarsstabens Inrikesavdelning Grupp B) inrättades formellt med Birger Elmér som chef efter att verksamheten växt fram successivt under 1950-talet. |
| 1961 | ”Fs/In Grupp B” fick status som självständigt kontor och namnet ändrades till B-kontoret. |
| 1965 | Vid omorganisation slogs B-kontoret och T-kontoret samman som "Försvarsstabens särskilda byrå" med Birger Elmér som chef och inrättades i den "nya" Säkerhetsavdelningen (tidigare Inrikesavdelningen). |
| Organisationen kom att kallas IB, en förkortning som ibland uttolkats som Informationsbyrån, ibland som Inhämtning Birger. Någon officiell förklaring till vad IB stod för har aldrig lämnats. | |
| 1973 | IB Informationsbyrån avslöjades av journalisterna Jan Guillou och Peter Bratt i tidningen Folket i Bild/Kulturfront nr 9 den 3 maj 1973. |
| 1975 | Birger Elmer slutade officiellt på IB men fortsatte i flera år att lämna rapporter till Försvarsstaben och Säpo under täcknamnet ”Erik”. |
| 1986-02-28 | Birger Elmér var 67 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
| 1990-talet | Ett tiotal år efter IB-perioden träffades Birger Elmér och Jan Guillou i en kö på en bank. Detta blev början till ett samarbete om de flesta böckerna i serien Carl Hamilton där Birger Elmér bidrog med sin kunskap om underrättelsetjänsten. Birger Elmér fick även ett alter ego i böckerna, som Hamiltons chef "Den Gamle,". |
| 1999-11-08 | Birger Elmér avled i en ålder av 80 år. |
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pomn |
1991-11-14 |
1993-11-03 |
|||||
|
Pomn |
2915-01-04 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1919-1999 | Birger Elmér | Wikipedia svenska |
| 1957-1961 | Grupp B (underrättelsetjänst) | Wikipedia svenska |
| 1965-1973 | Det grå brödraskapet. En berättelse om IB. | SOU 2002:92 Lagen.nu |