Skillnad mellan versioner av "Frivilligförsvaret"
Från wpu.nu
| Rad 25: | Rad 25: | ||
|[[FBU|Centralförbundet för befälsutbildning (CFB)]] | |[[FBU|Centralförbundet för befälsutbildning (CFB)]] | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Befälsutbildningsföreningen Klara-Lidingö ]] (Klara-Lidingö FBU) | + | |[[Befälsutbildningsföreningen Klara-Lidingö]] (Klara-Lidingö FBU) |
|- | |- | ||
| − | |[[Frivilliga | + | |[[Frivilliga Radioorganisationen]] (FRO) |
|- | |- | ||
| Riksförbundet Sveriges lottakårer | | Riksförbundet Sveriges lottakårer | ||
Versionen från 4 mars 2025 kl. 06.59
Frivillig försvarsverksamhet bedrivs av frivilliga till förmån för Sveriges totalförsvar.
Verksamhetens inriktning omfattar försvarsupplysning samt rekrytering och utbildning av frivilliga för uppgifter inom totalförsvaret. Formen för verksamheten är en ideell förening eller liknande benämns frivillig försvarsorganisation.
Hemvärnet (Hv) är ingen sådan ”förening” utan utgör en del av Försvarsmakten och är därmed inte frivillig försvarsverksamhet, även om anslutning till Hv är frivillig är frivillig.
Stay Behind-organisationer är inte frivillig försvarsverksamhet.
Beväpnade politiska organisationer, paramilitära kampförbund, frikårer och andra organisationer som inte är officiellt erkända av staten utgör inte frivilliga försvarsorganisationer.
Frivilliga försvarsorganisationer 1986
I Sverige fanns 1986 frivilliga försvarsorganisationer som bedrev frivillig försvarsverksamhet.
Nedan anges de frivilliga försvarsorganisationer som förekommer i samband med utredningen av mordet på Sveriges statsminister Olof Palme.
Spaningsuppslag finns om dessas lokala föreningar och personer som är medlemmar har hörts.
| Förbund / Lokal förening |
|---|
| Centralförbundet för befälsutbildning (CFB) |
| Befälsutbildningsföreningen Klara-Lidingö (Klara-Lidingö FBU) |
| Frivilliga Radioorganisationen (FRO) |
| Riksförbundet Sveriges lottakårer |
| Svenska Pistolskytteförbundet (SPSF) |