Skillnad mellan versioner av "1230"
Från wpu.nu
| Rad 15: | Rad 15: | ||
! Namn !! Grad<br>Befattning !! Avsnitt<br>Uppslag | ! Namn !! Grad<br>Befattning !! Avsnitt<br>Uppslag | ||
|- | |- | ||
| − | | rb 1230 || '''Norrmalmspikéten''' | + | | rb 1230 || '''Norrmalmspikéten''' || [[Avsnitt:A14207|A14207]] |
|- | |- | ||
| Pinsp Chef || [[Christer Persson]] || [[Uppslag:A14207-00|A14207-00]] | | Pinsp Chef || [[Christer Persson]] || [[Uppslag:A14207-00|A14207-00]] | ||
Versionen från 8 november 2025 kl. 14.08
Foto
Plats för foto
Andra kända namn
Norrmalmspiketen
Norrmalmspolisens piketstyrka
Norrmalms piketstyrka
C-turen
Radiobil 1230
rb 1230
SHA 1230
C-turspiketen på VD 1
1227
rb 1227
pikétbuss 1230
Relevans
Piketbuss 1230 vid VD1
Avsnitt
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Rb 1230 var bemannad av sex stycken poliser där polisinspektör Christer Persson förde befälet.
Bemanning rb 1230
| Namn | Grad Befattning |
Avsnitt Uppslag |
|---|---|---|
| rb 1230 | Norrmalmspikéten | A14207 |
| Pinsp Chef | Christer Persson | A14207-00 |
| pa 415 | Kent Bäcklund | |
| pa 429 | Ulf Hellman | |
| pa 447 | Lena Löhr | |
| pa 402 | Per Borg | |
| 450 | Hans-Erik Rehnstam |
Bemanning rb 1227
440/1 Per Hall Ersättare SHA 1227
416/1 Göran Stigsson Ersättare 1227
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1992-01-21 |
1992-02-17 |
||||||
|
1992-01-21 |
1992-02-17 |
||||||
|
1992-01-21 |
1992-02-17 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder