Skillnad mellan versioner av "Anders Grafström"
Från wpu.nu
| (13 mellanliggande versioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{{Person | {{Person | ||
|Relaterar=Stay Behind | |Relaterar=Stay Behind | ||
| − | |Känner=Alvar Lindencrona; Carl August Ehrensvärd; Otto Hallberg | + | |Känner=Alvar Lindencrona; Arne Geijer; Carl August Ehrensvärd; Erik Wallin; Otto Hallberg; William Colby |
}} | }} | ||
=Allmänt= | =Allmänt= | ||
'''Anders''' Fritiof Vilhelm '''Grafström''', (1909-1979 död i Täby), var en svensk militär (generalmajor). | '''Anders''' Fritiof Vilhelm '''Grafström''', (1909-1979 död i Täby), var en svensk militär (generalmajor). | ||
| + | |||
| + | |||
{|| style="background:white;" | {|| style="background:white;" | ||
|+ Yrkesliv och karriär | |+ Yrkesliv och karriär | ||
| Rad 10: | Rad 12: | ||
! Datum !! Händelse | ! Datum !! Händelse | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1909-11-05 || Anders Grafström föddes. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1931-04-16 ||<small>Fänrik vid Norrlands dragonregemente (K 4). |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1933-05-05 || Underlöjtnant. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1933–1934 || Tjänstgjorde i estniska armén. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1936–1937 || Biträdande militärattaché i Moskva. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1937-07-01 || Löjtnant. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1938–1940 || Högre militär utbildning på Krigshögskolan för blivande aspiranter i generalstabskåren. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1939–12-27 || Kompanichef med löjtnants grad för 4. jägarkompaniet, II stridsgruppen under finska vinterkriget, 1939-1940. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1941 || Kompanichef i Finland under fortsättningskriget. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1942-10-01 || Ryttmästare. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1943-10-01 || Kapten vid generalstaben. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1945 || Ledamot av kommittén för utredning upplysningsverksamhet om och inom försvaret, Världsveteransförbundets råd. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1945 || Militärattaché i Oslo. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1947-10-01 || Kapten Västerbottens regemente (I 20). |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1947–1949 || Studier vid norska och danska armén. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1949-04-01 || Major, generalstabskåren. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1949–1952 || Redaktör för Arménytt och skrev artiklar i militär fackpress. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1951 || Studier vid brittiska armén. |
| − | |||
| − | |||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1952 || Studier vid amerikanska armén. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1952–1955 || Major, sekundchef vid Livgardets dragoner (K 1). |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1954-10-01 || Överstelöjtnant i kavalleriet. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1955-04-01–1958 || Överstelöjtnant och försvarsattaché i Helsingfors. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1956-10-05 || Överstes tjänstegrad. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1958-04-01 || Överste vid kavalleriet. Tjänstgjorde vid försvarsstaben. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1958–1964 || Chef för Krigsskolan. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1959–1979 || Ordförande i Förbundet Svenska Finlandsfrivilliga. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1964-04-01–1966 ||Överste av 1. Graden och ställföreträdande militärbefälhavare för II. militärområdet. |
| + | |- | ||
| + | | 1966–1967 || Arméinspektör vid Södra militärområdet. | ||
| + | |- | ||
| + | | 1967–1971 || Anders Grafström står till rikshemvärnschefens förfogande. | ||
| + | |- | ||
| + | | 1970-03-31 || Avsked enligt begäran. | ||
| + | |- | ||
| + | | 1971-10-01 || Generalmajor inom armén. | ||
| + | |- | ||
| + | | 1979-10-18 || Anders Grafström avled i en ålder av 69 år i Täby. | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 11 november 2025 kl. 12.02
Foto
Relevans
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Allmänt
Anders Fritiof Vilhelm Grafström, (1909-1979 död i Täby), var en svensk militär (generalmajor).
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1909-11-05 | Anders Grafström föddes. |
| 1931-04-16 | Fänrik vid Norrlands dragonregemente (K 4). |
| 1933-05-05 | Underlöjtnant. |
| 1933–1934 | Tjänstgjorde i estniska armén. |
| 1936–1937 | Biträdande militärattaché i Moskva. |
| 1937-07-01 | Löjtnant. |
| 1938–1940 | Högre militär utbildning på Krigshögskolan för blivande aspiranter i generalstabskåren. |
| 1939–12-27 | Kompanichef med löjtnants grad för 4. jägarkompaniet, II stridsgruppen under finska vinterkriget, 1939-1940. |
| 1941 | Kompanichef i Finland under fortsättningskriget. |
| 1942-10-01 | Ryttmästare. |
| 1943-10-01 | Kapten vid generalstaben. |
| 1945 | Ledamot av kommittén för utredning upplysningsverksamhet om och inom försvaret, Världsveteransförbundets råd. |
| 1945 | Militärattaché i Oslo. |
| 1947-10-01 | Kapten Västerbottens regemente (I 20). |
| 1947–1949 | Studier vid norska och danska armén. |
| 1949-04-01 | Major, generalstabskåren. |
| 1949–1952 | Redaktör för Arménytt och skrev artiklar i militär fackpress. |
| 1951 | Studier vid brittiska armén. |
| 1952 | Studier vid amerikanska armén. |
| 1952–1955 | Major, sekundchef vid Livgardets dragoner (K 1). |
| 1954-10-01 | Överstelöjtnant i kavalleriet. |
| 1955-04-01–1958 | Överstelöjtnant och försvarsattaché i Helsingfors. |
| 1956-10-05 | Överstes tjänstegrad. |
| 1958-04-01 | Överste vid kavalleriet. Tjänstgjorde vid försvarsstaben. |
| 1958–1964 | Chef för Krigsskolan. |
| 1959–1979 | Ordförande i Förbundet Svenska Finlandsfrivilliga. |
| 1964-04-01–1966 | Överste av 1. Graden och ställföreträdande militärbefälhavare för II. militärområdet. |
| 1966–1967 | Arméinspektör vid Södra militärområdet. |
| 1967–1971 | Anders Grafström står till rikshemvärnschefens förfogande. |
| 1970-03-31 | Avsked enligt begäran. |
| 1971-10-01 | Generalmajor inom armén. |
| 1979-10-18 | Anders Grafström avled i en ålder av 69 år i Täby. |
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pomn |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder
Litteratur / Bibliografi
| Publicerat | Rubrik / Länk | Förlag - Författare |
|---|---|---|
| 1954 | "Vår armé: orientering. " | Hörsta - Anders Grafström |
| 1954 | "The Swedish army" | Hörsta - Anders Grafström |
| 2006 | "Från Salla till Hangöudd: med Grafströms jägare i två krig." | Förlag svenska frivilliga - Anders Grafström |
Källor / Referenser
| Publicerat | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1962 | “Grafström, Anders F V, överste | Vem är vem?, Stor-Stockholm 1962 - Paul Harnesk (red) |
| 1969 | “Anders Grafström” | Vem är det: svensk biografisk handbok. 1969 - Norstedt |
| 1977 | "Grafström, Anders F V, generalmajor" | Vem är det: svensk biografisk handbok. 1977 - Norstedt |
| “Anders Grafström” | Wikipedia - svenska |