Skillnad mellan versioner av "1230"
Från wpu.nu
| (14 mellanliggande versioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{{Person | {{Person | ||
| − | |AndraNamn=Norrmalmspiketen; Norrmalmspolisens piketstyrka; Norrmalms piketstyrka; C-turen; Radiobil 1230; rb 1230; SHA 1230; C-turspiketen på VD 1; 1227; rb 1227; pikétbuss 1230 | + | |AndraNamn=Norrmalmspiketen; Norrmalmspolisens piketstyrka; Norrmalms piketstyrka; C-turen; Radiobil 1230; rb 1230; SHA 1230; C-turspiketen på VD 1; 1227; rb 1227; pikétbuss 1230; Pikét 1230; pikétgrupp 1230; Pikétstyrkan 1230; Norrmalmspiketen 1230; Norrmalmspikéten |
|EgetAvsnitt=A14207 | |EgetAvsnitt=A14207 | ||
|Relevans=Piketbuss 1230 vid VD1 | |Relevans=Piketbuss 1230 vid VD1 | ||
| Rad 12: | Rad 12: | ||
|+ Bemanning pikétgrupp 1230 (Norrmalmspikéten) | |+ Bemanning pikétgrupp 1230 (Norrmalmspikéten) | ||
|- | |- | ||
| − | ! Grad<br>Befattning !! Namn !! | + | ! Grad<br>Befattning !! Namn !! Hörd / Omnämnd<br>i avsnitt / uppslag |
|- | |- | ||
| rb 1230 || '''Norrmalmspikéten''' || [[Avsnitt:A14207|A14207]] | | rb 1230 || '''Norrmalmspikéten''' || [[Avsnitt:A14207|A14207]] | ||
|- | |- | ||
| Pinsp Chef || [[Christer Persson]] || [[Uppslag:A14207-00|A14207-00]] | | Pinsp Chef || [[Christer Persson]] || [[Uppslag:A14207-00|A14207-00]] | ||
| + | |- | ||
| + | | pa 447 || [[Lena Löhr]] || [[Uppslag:A14207-01|A14207-01]] | ||
|- | |- | ||
| pa 415 || [[Kent Bäcklund]] || [[Uppslag:A22427-00|A22427-00]] | | pa 415 || [[Kent Bäcklund]] || [[Uppslag:A22427-00|A22427-00]] | ||
| Rad 22: | Rad 24: | ||
| pa 429 || [[Ulf Hellman]] || [[Uppslag:A22428-00|A22428-00]] | | pa 429 || [[Ulf Hellman]] || [[Uppslag:A22428-00|A22428-00]] | ||
|- | |- | ||
| − | | pa | + | | pa 402 || [[Per Borg]] || [[Uppslag:A22434-00|A22434-00]] |
| − | |||
| − | |||
|- | |- | ||
| − | | pa 450 || [[Hans-Erik Rehnstam]] || | + | | pa 450 || [[Hans-Erik Rehnstam]] Tjänstgjorde mordkvällen som chaufför åt t.f. pkom [[Lars Christianson]] i rb 1210|| [[Avsnitt:A14093|A14093]] |
|- | |- | ||
| − | | rb 1227 || Följebil till rb 1230 | + | | rb 1227 || '''Följebil till rb 1230''' || |
|- | |- | ||
| − | | pa 440/1 || [[Per Hall]] || | + | | pa 440/1 || [[Per Hall]] || [[Uppslag:A22427-00|A22427-02]] |
|- | |- | ||
| − | | pa 416/1 || [[Göran Stigsson]] | + | | pa 416/1 || [[Göran Stigsson]] || |
|} | |} | ||
=I utredningen= | =I utredningen= | ||
{{Person_i_utredningen}} | {{Person_i_utredningen}} | ||
Nuvarande version från 24 november 2025 kl. 08.42
Foto
Plats för foto
Andra kända namn
Norrmalmspiketen
Norrmalmspolisens piketstyrka
Norrmalms piketstyrka
C-turen
Radiobil 1230
rb 1230
SHA 1230
C-turspiketen på VD 1
1227
rb 1227
pikétbuss 1230
Pikét 1230
pikétgrupp 1230
Pikétstyrkan 1230
Norrmalmspiketen 1230
Norrmalmspikéten
Relevans
Piketbuss 1230 vid VD1
Avsnitt
Eget signalement
Ej angivet
Känner
Allmänt
Norrmalmspiketen Rb 1230 var bemannad av sex stycken poliser där polisinspektör Christer Persson förde befälet.
| Grad Befattning |
Namn | Hörd / Omnämnd i avsnitt / uppslag |
|---|---|---|
| rb 1230 | Norrmalmspikéten | A14207 |
| Pinsp Chef | Christer Persson | A14207-00 |
| pa 447 | Lena Löhr | A14207-01 |
| pa 415 | Kent Bäcklund | A22427-00 |
| pa 429 | Ulf Hellman | A22428-00 |
| pa 402 | Per Borg | A22434-00 |
| pa 450 | Hans-Erik Rehnstam Tjänstgjorde mordkvällen som chaufför åt t.f. pkom Lars Christianson i rb 1210 | A14093 |
| rb 1227 | Följebil till rb 1230 | |
| pa 440/1 | Per Hall | A22427-02 |
| pa 416/1 | Göran Stigsson |
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1992-01-21 |
1992-02-17 |
||||||
|
1992-01-21 |
1992-02-17 |
||||||
|
1992-01-21 |
1992-02-17 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder