Skillnad mellan versioner av "Hans Georg Svanström"
Från wpu.nu
| Rad 59: | Rad 59: | ||
|3 ||1980-08-08 || Registreringsbevis KSM 792. ||Ägarbyte 1980-08-08<br>Registrerad ägare: Bivahuset AB<br>Ny ägare: {{Maskat}} | |3 ||1980-08-08 || Registreringsbevis KSM 792. ||Ägarbyte 1980-08-08<br>Registrerad ägare: Bivahuset AB<br>Ny ägare: {{Maskat}} | ||
|- | |- | ||
| − | |4 |1982-01-08 || Registreringsbevis KSM 792. ||Ägarbyte 1982-01-08<br>Registrerad ägare: {{Maskat}}<br>Ny ägare: [[Hans Svanström]] | + | |4 ||1982-01-08 || Registreringsbevis KSM 792. ||Ägarbyte 1982-01-08<br>Registrerad ägare: {{Maskat}}<br>Ny ägare: [[Hans Svanström]] |
|- | |- | ||
|5 ||1990-01-12 || Registreringsbevis KSM 792. || Ägarbyte 1990-01-12<br>Registrerad ägare: [[Hans Svanström]]<br>Ny ägare: {{Maskat}} | |5 ||1990-01-12 || Registreringsbevis KSM 792. || Ägarbyte 1990-01-12<br>Registrerad ägare: [[Hans Svanström]]<br>Ny ägare: {{Maskat}} | ||
Versionen från 6 mars 2025 kl. 12.35
Allmänt
Hans Georg Svanström föddes 1957-06-05 och var 29 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme.
Press/Media
| Publicerat | Rubrik / Länk | Medie |
|---|---|---|
| 2024-02-29 | Swedish man charged over military base secrets | The Local |
I utredningen
D313-00 | 1986-03-01 23:35 | 1 sida
En person med efternamnet Hammar har ringt till Danderydspolisen och lämnat upplysningar om sina iakttagelser mordkvällen 1986-02-28 vid 23:20-23:25 tiden.
Mordtidpunkt enligt PU är 23:21:30.
D313-00-A | 2018-10-10 13:54-14:14 | 8 sidor
Uppslaget handlar om identifiering av uppgiftslämnaren (Karl Kristian Hammar) i uppslag D313-00 och förhör av denne om hans iakttagelse av fordon vid hemvärnsstugorna vid 1986-02-28. PU har antecknat bilens reg.nr. KSM792 i avsnittet.
Vid förhöret av UL (Karl Kristian Hammar) 2018-10-10 informeras UL om att det i uppgifterna talas om att iakttagelsen dels är gjord under kvällen för mordet på Olof Palme samt även dagen efter vid samma tidpunkt.
| Sid | Datum | Kort beskrivning | Handläggare |
|---|---|---|---|
| 1-3 | 2018-10-10 | Förhör med UL, vittne till iakttagelser mordkvällen, 1986-02-28 23:00-23:30. | FHL Sven-Åke Blombergsson |
| 4-5 | 2018-10-17 | Multisökning med personuppgifter maskerade. | |
| 6-7 | 2018-10-04 | Identifiering av Uppgiftslämnaren (UL) i uppslag D313-00 och förfrågan till Stockholms stadsarkiv. | Handl. Peter Steude |
| 8 | 2018-10-08 | Svar från Stockholms stadsarkiv. | Handl. Mika Rantala |
D313-01 | 1993-05-04 | 1 sida
Registerslagning beträffande: Hans Georg Svanström.
Registernummer KSM 792 för Hans Svanströms bil är antecknad i Uppslagsanteckningar (PU).
D313-02 | 1980-1993 | 11 sidor
| Datum | Dokument | Kommentar | |
|---|---|---|---|
| 1 | 1980-07-23 | Besiktningsinstrument | |
| 2 | 1980-08-12 | Ansökan om registrering. | Fordonet är infört från utlandet av registrerad importör. Bivahuset AB. |
| 3 | 1980-08-08 | Registreringsbevis KSM 792. | Ägarbyte 1980-08-08 Registrerad ägare: Bivahuset AB Ny ägare: |
| 4 | 1982-01-08 | Registreringsbevis KSM 792. | Ägarbyte 1982-01-08 Registrerad ägare: Ny ägare: Hans Svanström |
| 5 | 1990-01-12 | Registreringsbevis KSM 792. | Ägarbyte 1990-01-12 Registrerad ägare: Hans Svanström Ny ägare: |
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
1992-09-09 |
Tips via Danderydspolisen | ||||||
|
2018-10-17 |
Karl Kristian Hammar | ||||||
|
1993-05-10 |
Registerslagning | ||||||
|
Pomn |
1993-05-10 |
Fordonsdokument för KSM 792 | |||||
|
2018-07-26 |
Tjänsteanteckning | ||||||
|
2019-07-03 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder