Skillnad mellan versioner av "Skandia"
Från wpu.nu
| Rad 69: | Rad 69: | ||
| [[Stig Engström]]<br>Reklamkonsulent. Skandia-anställd 1967-1996<br>Utpekad som misstänkt delaktig i mordet på [[Olof Palme]]. || [[Avsnitt:E63|E63]] | | [[Stig Engström]]<br>Reklamkonsulent. Skandia-anställd 1967-1996<br>Utpekad som misstänkt delaktig i mordet på [[Olof Palme]]. || [[Avsnitt:E63|E63]] | ||
|- | |- | ||
| + | | [[Hans Forslund]] || [[Avsnitt:E63|E63-14]] | ||
|} | |} | ||
Versionen från 2 oktober 2025 kl. 08.00
Försäkringsaktiebolaget Skandia (Skandia AB) bildat 1855 är ett svenskt försäkringsbolag.
Skandias produkter
Skandias första produkter var brand- och livförsäkring som efterfrågades av aktörer inom företagssektorn.
Skandias företagsform som aktiebolag gav Skandia möjlighet att sprida risker genom återförsäkring hos andra försäkringsaktiebolag och försäkra större objekt, som fabriker i det framväxande industrisamhället i Sverige.
Senare tillkom andra produkter
- Brand- och livförsäkring.
- Sakförsäkringar. (Inbrottsförsäkring, olycksfalls- och sjukförsäkring, bilförsäkring)
- Pensionsförsäkring (1920).
- Hemförsäkring (1943).
- Sjöförsäkring (1960).
- Företagsförsäkring.
- Sjukvårdsförsäkring för nyckelpersoner inom företag (1985).
Relevans
Fredagen 1986-02-28 begicks mordet på Sveriges statsminister Olof Palme utanför Skandias huvudkontor (också kallat Skandiahuset / Thulehuset), cirka 50 meter från dess entré, Sveavägen 44.
Klockan var 23:21:30 och entrén var bemannad av väktare från Securitas.
På kvällen arbetade den Skandia-anställde reklamkonsulenten Stig Engström över för att avsluta och lägga i internposten ett arbete innan han tog semester för sportlovsveckan.
När han gick ut från entrén och gick söderut blev han, enligt egen utsago, vittne till mordet i korsningen Sveavägen & Tunnelgatan.
Allmänt
Den stora försäkringsfusionen
Efter andra världskriget fanns cirka 1 300 svenska försäkringsbolag. Många bolag slogs samman till koncerner för ökad lönsamhet. 1960 fusionerades försäkringskoncernerna Svea, Skandia, Skåne och bildade S-bolagen.
Lifförsäkringsbolaget Thule värnade om sin egenart som ömsesidigt försäkringsbolag (försäkringstagarna är delägare av bolaget) ville inte vara med men lönsamhetsproblem ledde till en sammanslagning med S-bolagen 1964.
Skandia ägs sedan årsskiftet 2013/14 av försäkringstagarna i Livförsäkringsbolaget Skandia ömsesidigt.
| Period | Namn |
|---|---|
| 1855–1858 | Carl Gustaf von Koch |
| 1930–1944 | Pär Ulmgren |
| 1944–1955 | Iwar Sjögren |
| 1955–1961 | Bengt Petri |
| 1961–1969 | Pehr Gyllenhammar |
| 1970 | Pehr G. Gyllenhammar |
| 1971–1981 | Arne Lundeborg |
| 1981–1996 | Björn Wolrath |
Nätverk
| Namn Anknytning / Befattning / Tid | Avsnitt |
|---|---|
| Alvar Lindencrona VD Thulebolagen 1947-1964 Styrelseledamot Skandia 1964-19?? Alvar Lindencrona var ledare för Stay Behind 1954-1978. Avled 1981. |
|
| Stig Engström Reklamkonsulent. Skandia-anställd 1967-1996 Utpekad som misstänkt delaktig i mordet på Olof Palme. |
E63 |
| Hans Forslund | E63-14 |
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1855- | Försäkringsaktiebolaget Skandia (historia) | skandia.se |
| 1855- | Skandia (försäkringsbolag) | Wikipedia svenska |
| 1855- | Skandia | Wikipedia engelska |