Skillnad mellan versioner av "Lennart Ljung"
Från wpu.nu
| Rad 9: | Rad 9: | ||
Karl Hilmer '''Lennart Ljung''' (1921-1990) i Stockholm, var Sveriges överbefälhavare 1978–1986 | Karl Hilmer '''Lennart Ljung''' (1921-1990) i Stockholm, var Sveriges överbefälhavare 1978–1986 | ||
| − | {| | + | {| class="wikitable" |
|+ Biografi och karriär (urval) | |+ Biografi och karriär (urval) | ||
|- | |- | ||
! Datum !! Händelse | ! Datum !! Händelse | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1921-03-13|| Lennart Ljung föddes. |
|- | |- | ||
| − | | | + | |1944 || Fänrik vid signaltrupperna. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1957 || Kapten i Generalstaben. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1960-1961 || Tjänstgjorde vid Norra skånska infanteriregementet (I 6). |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1961 ||Major i Generalstaben. |
|- | |- | ||
| − | | | + | |1962-1963 || Lärare i strategi vid Militärhögskolan. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1964 || Överstelöjtnant. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1965-1966 || Tjänstgjorde vid Gotlands regemente (P 18). |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1966 || Överste, chef operationsledning 2 i Försvarsstaben. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1967 || Ledamot av Kungliga Krigsvetenskapsakademien. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1968 || Chef för Upplands signalregemente. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1971-1972 || Sektionschef militärområdesstaben i Östra militärområdet. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1972 || Generalmajor och chef för Arméstaben. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1974 || Tillförordnad militärbefälhavare i Västra militärområdet. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1976-1978 || Generallöjtnant och chef för Försvarsstaben. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1978-10-01 || General. |
| + | | 1978-10-01 till 1986-09-30 || Överbefälhavare. | ||
| + | | 1980 || Hedersledamot av Kungliga Örlogsmannasällskapet. | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1981 okt || Lennart Ljung var överbefälhavare under ubåtsincidenten i Karlskrona, då den sovjetiska U-137 gick på grund i Blekinge skärgård. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986-02-28 || Lennart Ljung var 64 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986-09-30 || Chef för H M Konungens stab. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1990-11-19 || Lennart Ljung avled i en ålder av 69 år. |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| + | |||
=I utredningen= | =I utredningen= | ||
{{Person_i_utredningen}} | {{Person_i_utredningen}} | ||
Versionen från 29 september 2025 kl. 05.57
Foto
Plats för foto
Relevans
Enligt Christer Ekberg, Byråchef på E-byrån (operativa byrån) SÄPO så säger han följande:
- "Om det är praxis att generaler får överta ansvaret för Stay Behind så måste det i februari 1986 ha varit general Lennart Ljung som var chef för Stay Behind." Källa: H21994-00-A
Avsnitt
Har inget eget avsnitt alt. ej angivet
Eget signalement
Ej angivet
Allmänt
Karl Hilmer Lennart Ljung (1921-1990) i Stockholm, var Sveriges överbefälhavare 1978–1986
| Datum | Händelse | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1921-03-13 | Lennart Ljung föddes. | ||||
| 1944 | Fänrik vid signaltrupperna. | ||||
| 1957 | Kapten i Generalstaben. | ||||
| 1960-1961 | Tjänstgjorde vid Norra skånska infanteriregementet (I 6). | ||||
| 1961 | Major i Generalstaben. | ||||
| 1962-1963 | Lärare i strategi vid Militärhögskolan. | ||||
| 1964 | Överstelöjtnant. | ||||
| 1965-1966 | Tjänstgjorde vid Gotlands regemente (P 18). | ||||
| 1966 | Överste, chef operationsledning 2 i Försvarsstaben. | ||||
| 1967 | Ledamot av Kungliga Krigsvetenskapsakademien. | ||||
| 1968 | Chef för Upplands signalregemente. | ||||
| 1971-1972 | Sektionschef militärområdesstaben i Östra militärområdet. | ||||
| 1972 | Generalmajor och chef för Arméstaben. | ||||
| 1974 | Tillförordnad militärbefälhavare i Västra militärområdet. | ||||
| 1976-1978 | Generallöjtnant och chef för Försvarsstaben. | ||||
| 1978-10-01 | General. | 1978-10-01 till 1986-09-30 | Överbefälhavare. | 1980 | Hedersledamot av Kungliga Örlogsmannasällskapet. |
| 1981 okt | Lennart Ljung var överbefälhavare under ubåtsincidenten i Karlskrona, då den sovjetiska U-137 gick på grund i Blekinge skärgård. | ||||
| 1986-02-28 | Lennart Ljung var 64 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. | ||||
| 1986-09-30 | Chef för H M Konungens stab. | ||||
| 1990-11-19 | Lennart Ljung avled i en ålder av 69 år. |
I utredningen
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pomn |
2016-12-22 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder