wpu.nu

Sida:Pri-1998-07-01 H19831-00 Handlingar om NATO-SOPS.pdf/1

Från wpu.nu

Version från den 14 december 2025 kl. 12.21 av Utredaren (diskussion | bidrag)
Den här sidan har inte korrekturlästs


- 1 (4) -

Stämpel:
APAL: 2494 /96
1998 -07- 01
RIKSKRIMINALPOLISEN

SOPS, SENSATIONELLT DOKUMENT, GER MOTIV TILL MORDET.

Hemsidan kan i dag presentera ett hittills hemligt dokument som ger belägg för att CIA och NATO arbetade på att få bort den svenske statsministern Olof Palme innan han förverkligade sin resa till Moskva.

Om polisen hade haft en seriös mordutredning hade det självfallet tilldragit sig stort intresse.

Men än så länge är myten om Olof Palme viktigare än sanningen om Olof Palme,

Det är därför som förre rikspolischefen  Namn maskerat  nu bråkar om sekretessen kring IB och SÄPO. Han tycker det är dags att lägga korten på bordet.

Dokumentet har kommit till Sverige genom  Namn maskerat  försorg. Han berättar att han och  Namn maskerat (Po 1 ankn.) gjorde en resa till Brüssel, där de träffade agenten i NATOS säkerhetsorganisation SOPS, som är en förkortning av Special Operations Planning Staff.

Han hette  Oswald LeWinter (Po 2 ankn.) och bor i Kalifornien, i den mån han inte sitter inne. Han åkte nämligen fast i Wien.

Han figurerade senast i massmediasammanhang när han försökte sälja några dokument som skulle visa att prinsessan Diana blev mördad. Så han har ett tvivelaktigt rykte.

I dag säger  Namn maskerat  försiktigtvis, att det här dokumentet kan vara en förfalskning.

Hemsidan presenterar det i en preliminär översättning, men jag har tillgång till originalet.

Det rör sig om delar av ett odaterat protokoll.

  • N 13 visar att norska säkerhetstjänsten tydligen kunde styra vad som skulle stå i Aftenposten.
  • N 14 illustrerar den motsättning som finns mellan norska högern (Kåre Willoch) och socialdemokraterna, samma motsättning som i Sverige.
  • N 15 kommer slutligen in på Sverige.
    Med  Namn maskerat  och hans grupp"H17439-0} avses kommendörkapten  Hans von Hofsten D6770 som på egen hand förde krig mot Sovjetunionen.
    I början på 1980-talet uppsökte han  Namn maskerat H195 och ville att han

HA14551-02-A (Förhör med Ove Falkirk)
(P 2 ankn.):  Namn maskerat 
HA11289-04 (Rubrik Avsnitt:HA11289 ANGÅENDE CIA - TELEGRAM "DET SVENSKA TRÄDET.." SÄK 1990-07-23 SPC))
Avsnitt:HA13926 (Eventuell anknytn. HA11289)
(P 3 ankn):
H195 (Referens behövs )
D6770 (Förhör med och om David Fredin)
H17439-1 (Om extrem nationalistisk grupp inom Försvarsmakten / Marinen.)
Personer omnämnda (Po)
Po # Överskriftstext Överskriftstext
Po 1  Namn maskerat 
T10370-00-A (Förhör av Lars Krantz)
Avsnitt:H19149 (Skrivelser från  Namn maskerat  till C RKP)