Skillnad mellan versioner av "Högervågen"
Från wpu.nu
| Rad 40: | Rad 40: | ||
|1979 till 1986-11-16 ||[[Bevara Sverige Svenskt (BSS)]] ||Sverige ||[[Avsnitt:HK|HK]] | |1979 till 1986-11-16 ||[[Bevara Sverige Svenskt (BSS)]] ||Sverige ||[[Avsnitt:HK|HK]] | ||
|- | |- | ||
| − | |1974- ||Contra (stiftelse/tidskrift) ||Sverige ||[[Avsnitt:HO2930|HO2930]] | + | |1974- ||[[Contra]] (stiftelse/tidskrift) ||Sverige ||[[Avsnitt:HO2930|HO2930]] |
|- | |- | ||
|1915- ||[[Sveriges Nationella Förbund (SNF)]] ||Sverige ||[[Avsnitt:HL|HL]] | |1915- ||[[Sveriges Nationella Förbund (SNF)]] ||Sverige ||[[Avsnitt:HL|HL]] | ||
|- | |- | ||
| − | |1966-1990<br>1990-||[[World Anti-Communist League (WACL)]]<br>World League for Freedom and Democracy (WLFD) ||Global med svensk underavdelning ||[[Avsnitt:HI|HI] | + | |1966-1990<br>1990-||[[World Anti-Communist League (WACL)]]<br>World League for Freedom and Democracy (WLFD) ||Global med svensk underavdelning ||[[Avsnitt:HI|HI]] |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 22 februari 2025 kl. 09.03
Högervågen är det namn som har givits åt den breda globala idéströmning som uppstod under 1970-talet och till stor del var en reaktion på 68-vänstern, eller 70-talsvänstern som var en politisk vänstervåg i stora delar av västvärlden.
Högervågen var motståndare mot för stor statlig inblandning i ekonomin och i samhället som löntagarfonder, dvs. delar av företagens vinster skulle fonderas i fonder kontrollerade av fackföreningsrörelsen. Högervågen har varit framträdande sedan 1970-talet.
Relevans
Olof Palme uppfattades som en centralfigur i politiska debatter under Vänstervågen och motståndare i frågor som löntagarfonder m.m.
Motståndet mot Olof Palme tog sig under Högervågen flera uttryck från parlamentariska diskussioner i Riksdagen till utomparlamentariska, opinionsbildning och demonstrationer till anti-demokratiska och/eller subversiva kampanjer från extremorganisationer/partier och individer.
Högervågen i Sverige
Löntagarfondsfrågan
I Sverige blev löntagarfondsfrågan i mitten av 1970-talet en av de viktigaste politiska stridsfrågorna och SAF, Industriförbundet och i ännu högre grad småföretagarnas organisationer såg fonderna som ett hot mot det privata näringslivets existens. Man kom därför att satsa stora resurser på opinionsbildning.
Ett av uttrycken för detta var näringslivets liberala tankesmedja Timbro som i praktiken grundades 1978, genom att ett inaktivt bokförlag ägt av Näringslivets fond aktiverades i denna roll.
I utredningen förekommer såväl organisationer som privatpersoner som engagerade sig i kampanjer mot den de uppfattade som centralfigur för löntagarfondsfrågan, Olof Palme, bl.a. EAP, Ramada-gruppen H2923 samt Alf Enerström & David Fredin.
I utredningen
Uppslag som rör Högervågen finns registrerade under avsnitt H - Politiska motiv med underavsnitt HA-HÖ utan särskild avgränsning. Relevanta avsnitt kan också finnas i andra delar av utredningen.
Se också ”Sammanställning över organisationer” H7132-00.
Registerenheten vid Rotel A2 Rikskriminalen utfärdade 1990-01-24 i uppslag A881-00-D en fastställd avsnittsindelning av avsnittet H – Politiska motiv.
WPU följer denna indelning i nedanstående sammanställning av organisationer.
| Period | Organisation | Land (område) | Avsnitt / Uppslag |
|---|---|---|---|
| 1979 till 1986-11-16 | Bevara Sverige Svenskt (BSS) | Sverige | HK |
| 1974- | Contra (stiftelse/tidskrift) | Sverige | HO2930 |
| 1915- | Sveriges Nationella Förbund (SNF) | Sverige | HL |
| 1966-1990 1990- |
World Anti-Communist League (WACL) World League for Freedom and Democracy (WLFD) |
Global med svensk underavdelning | HI |
Källor / Referenser
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1970-talet - | Högervågen | Wikipedia svenska |