Skillnad mellan versioner av "Gun Tredite"
Från wpu.nu
| Rad 14: | Rad 14: | ||
! Kl. !! Händelse !! Källa | ! Kl. !! Händelse !! Källa | ||
|- | |- | ||
| − | | || Före föreställningen | + | | || '''Före föreställningen''' |
|- | |- | ||
| 21:?? || Gun Tredite såg [[Olof Palme]] i samspråk med ambassadör [[Curt Lidgard]] i biljettkön. || [[Uppslag:L825-00|L825-00]] | | 21:?? || Gun Tredite såg [[Olof Palme]] i samspråk med ambassadör [[Curt Lidgard]] i biljettkön. || [[Uppslag:L825-00|L825-00]] | ||
| Rad 20: | Rad 20: | ||
| || [[Olof Palme]] gick ut ur [[Grands entré]] medan Gun Tredite gick in i biosalongen. || | | || [[Olof Palme]] gick ut ur [[Grands entré]] medan Gun Tredite gick in i biosalongen. || | ||
|- | |- | ||
| − | | 21:1? || Gun Tredite gick ut till biotoaletten och mötte [[Olof Palme]] på väg in biosalongen. | + | | 21:1? || Gun Tredite gick ut till biotoaletten och mötte [[Olof Palme]] på väg in biosalongen. || |
|- | |- | ||
| − | | 21:15-23:05 || [[Bröderna Mozart]] visas i Grands biosalong | + | | 21:15-23:05 || '''[[Bröderna Mozart]] visas i Grands biosalong [[Grand 1]]''' |
|- | |- | ||
| − | |23:05- || Efter föreställningen | + | |23:05- || '''Efter föreställningen''' || |
|- | |- | ||
| 23:10 || Gun Tredite med sällskap gick efter [[Olof Palme]] ut ur [[Grands entré]]. | | 23:10 || Gun Tredite med sällskap gick efter [[Olof Palme]] ut ur [[Grands entré]]. | ||
Versionen från 27 augusti 2025 kl. 15.08
Foto
Efter föreställningen såg Tredite, på 10-15 meters avstånd och till höger (söder om) Grands entré, hur Olof Palme i sällskap med sin hustru Lisbeth blev tilltalad bakifrån av en offentligt oidentifierad äldre man utanför Grands entré.
Ytterligare en person fanns som var skymd av den äldre mannen.
När Tredite med sällskap sedan korsade Sveavägen in på Tegnérgatan för att komma in på Luntmakargatan och sin bil var tiden 23:12 enligt hennes klocka.
Allmänt
Tidslinje
| Kl. | Händelse | Källa |
|---|---|---|
| Före föreställningen | ||
| 21:?? | Gun Tredite såg Olof Palme i samspråk med ambassadör Curt Lidgard i biljettkön. | L825-00 |
| Olof Palme gick ut ur Grands entré medan Gun Tredite gick in i biosalongen. | ||
| 21:1? | Gun Tredite gick ut till biotoaletten och mötte Olof Palme på väg in biosalongen. | |
| 21:15-23:05 | Bröderna Mozart visas i Grands biosalong Grand 1 | |
| 23:05- | Efter föreställningen | |
| 23:10 | Gun Tredite med sällskap gick efter Olof Palme ut ur Grands entré. | |
| 23:1? | Olof Palme stannade på Sveavägen vid gaveln av biografhuset och pratade med en man. | |
| 23:12 | Gun Tredite ser på klockan då hon med sällskap korsar Sveavägen och vidare till sin bil på Luntmakargatan. | L825-00 L825-01-A |
I utredningen
Förhörsteman:
(Uppslag & förhörsteman)
L825-00 | 1986-03-05 15:45 | 1 sida
Om biobesök på samma föreställning som makarna Palme. Såg Olof Palme på väg in i biosalongen och efter föreställningen i ordväxling med en man utanför Grands entré, vid gaveln av biografhuset dvs vid garageporten. Se bild nedan.
L825-00-A | 1986-03-06 | 1 sida
Om biobesök på samma föreställning som makarna Palme. Efter föreställningen och innan de korsade Sveavägen kl. 23:12 såg hon utanför Grands entré, cirka 10-15 meter bort, Olof Palme i samtal med en äldre man, eventuellt i Palmes ålder, 59 år.
Tredite uppfattade det som om Olof Palme blivit tilltalad bakifrån och sedan gått framåt eller blivit hindrad i sin promenad eftersom han inte var vänd helt mot mannen.
Bilden nedan visar Grands entré från det håll Gun Tredite såg ordväxlingen mellan Olof Palme och den äldre mannen.
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hörd |
1991-01-22 |
1992-07-14 |
|||||
|
Hörd |
|||||||
|
Pomn |
1992-02-05 |
1992-07-14 |
|||||
|
1990-01-02 |
1992-07-14 |
||||||
|
1992-02-05 |
1992-07-14 |
||||||
|
2019-09-03 |
|||||||
|
2019-09-09 |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder
Teorier
Teorier om vem/vilka Gun Tredite kan ha sett utanför Grands entré mordkvällen. (Fyll på här)