Skillnad mellan versioner av "Reinhold Geijer"
Från wpu.nu
| Rad 12: | Rad 12: | ||
! Datum !! Händelse | ! Datum !! Händelse | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1917-03-15 || Reinhold Geijer föddes. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1937 || Studentexamen. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1938 || Språkstudier vid Oxfords universitet. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1938-1939 || Studerade vid Uppsala universitet. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1942 || >äFänrik vid Svea livgarde / Stockholms försvarsområde (I 1/Fo 44). |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1950-1954 || Adjutant vid IV. milobefälstaben (från 1960 Milo Öst i Strängnäs garnison) |
|- | |- | ||
| − | | | + | |1953 ||<small>Kapten. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1954-1955 || Genomgick Intendenturförvaltningsskolan. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1955</small> ||<small>VD för AB Storliens högfjällshotell. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1956 || Deltog i att arrangera Ryttar-OS 1956, som hölls i Stockholm. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1956 || Major i reserven. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1957 || Rekryterad med täcknamnet "Robert Axelsson" till [[Stay Behind]] , en hemlig motståndsrörelse som organiserats i Sverige och flera Nato-länder i händelse av en sovjetisk ockupation. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1959 || >ö[[Stay Behind]]-utbildning i Storbritannien, på ett gods utanför Eaton. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1961-1979 || VD för Fjällkedjans hotellaktiebolag. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1980-1990 || VD för [[Sällskapet]]. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 1986-02-28 || Reinhold Geijer var 68 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister [[Olof Palme]]. |
|- | |- | ||
| − | | | + | | 2009-01-10 || Reinhold Geijer avled i en ålder av 91 år. |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 3 oktober 2025 kl. 06.35
Allmänt
Erik Reinhold Axelsson Geijer (1917-2009) var en svensk officer och företagsledare som var regional ledare för Stay Behind i Sverige.
| Datum | Händelse |
|---|---|
| 1917-03-15 | Reinhold Geijer föddes. |
| 1937 | Studentexamen. |
| 1938 | Språkstudier vid Oxfords universitet. |
| 1938-1939 | Studerade vid Uppsala universitet. |
| 1942 | >äFänrik vid Svea livgarde / Stockholms försvarsområde (I 1/Fo 44). |
| 1950-1954 | Adjutant vid IV. milobefälstaben (från 1960 Milo Öst i Strängnäs garnison) |
| 1953 | Kapten. |
| 1954-1955 | Genomgick Intendenturförvaltningsskolan. |
| 1955 | VD för AB Storliens högfjällshotell. |
| 1956 | Deltog i att arrangera Ryttar-OS 1956, som hölls i Stockholm. |
| 1956 | Major i reserven. |
| 1957 | Rekryterad med täcknamnet "Robert Axelsson" till Stay Behind , en hemlig motståndsrörelse som organiserats i Sverige och flera Nato-länder i händelse av en sovjetisk ockupation. |
| 1959 | >öStay Behind-utbildning i Storbritannien, på ett gods utanför Eaton. |
| 1961-1979 | VD för Fjällkedjans hotellaktiebolag. |
| 1980-1990 | VD för Sällskapet. |
| 1986-02-28 | Reinhold Geijer var 68 år gammal vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme. |
| 2009-01-10 | Reinhold Geijer avled i en ålder av 91 år. |
Press/Media
| Publicerat | Rubrik / Länk | Medie |
|---|---|---|
| 2009-02-05 | Reinhold Geijer | Länstidningen Östersund |
| Ur artikeln : Med sitt militära förflutna lockade han också ”Folk och Försvar” till traditionsburna konferenser just i Storlien.
Konferenser som fick ett glättigt inslag i form av ”mammaveckor”, vilket hade en synnerligen humörutjämnande effekt efter långsittningarnas allvarsord. Statsråd och kungligheter var vid denna ”Högfjällets” storhetstid vanliga bland gästerna. |
Om Stay Behind
Reinhold Geijer rekryterades 1957 till Stay behind, en hemlig motståndsrörelse som organiserats i Sverige och flera Nato-länder för att verka i händelse av en sovjetisk ockupation.
1959 skickades han på utbildning i Storbritannien, på ett gods utanför Eaton. Geijer var en regional ledare för Stay behind och under honom fanns åtta motståndsceller med sammanlagt 60–70 personer i Jämtland, Härjedalen, Västerbotten och Västernorrland.
Han är den ende av de verksamma inom organisationen som i efterhand har framträtt öppet, vilket han gjorde 1998.
I utredningen
Det finns inget registrerat i wpu på Reinhold Geijer
Bilder
Källor / Referenser
| Publicerat | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1917-2009 | Reinhold Geijer - svensk officer och företagsledare | Wikipedia svenska |
| Folk och Försvar | Wikipedia svenska | |
| 1968 | GEIJER, E REINHOLD, direktör | Vem är Vem? Norrland supplement |
| 1997 | Geijer, E Reinhold Axelson, direktör, Bromma | Runeberg.org Vem är det? |
Förekommer i wpu
| Alvar Lindencrona |
| Erik Reuterswärd |
| Margareta Engström |
| Reinhold Geijer |
| Reinhold Geijer |
| Reinhold Geijer |
| Reinhold Geijer |
| Reinhold Geijer |
| Reinhold Geijer |
| Reinhold Geijer |
| Stay Behind |
| Stig Synnergren |
| Sällskapet |