Skillnad mellan versioner av "Sveriges Nationella Förbund"
Från wpu.nu
| Rad 34: | Rad 34: | ||
Nedan listas ordföranden i SNU och SNF samt korta kommentarer. | Nedan listas ordföranden i SNU och SNF samt korta kommentarer. | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
| − | |+ | + | |+ Sveriges nationella förbund (SNF)<br>Som fristående ungdomsförbund (SNU) till Allmänna Valmansförbundet (AVF) till brytning 1934 med nytt namn (SNF) och högerextrem inriktning. |
|- | |- | ||
! Tid (period) !! Namn !! Kommentar | ! Tid (period) !! Namn !! Kommentar | ||
| Rad 48: | Rad 48: | ||
|1935 || SNU || SNU byter namn till Sveriges Nationella Förbund (SNF) | |1935 || SNU || SNU byter namn till Sveriges Nationella Förbund (SNF) | ||
|- | |- | ||
| − | | 1935- || SNF || Sveriges Nationella Förbund (SNF) | + | |1935- || SNF || Sveriges Nationella Förbund (SNF) |
|- | |- | ||
| 1935–1940 || Elmo Lindholm, doc || | | 1935–1940 || Elmo Lindholm, doc || | ||
Versionen från 8 juni 2025 kl. 11.56
Allmänt
SNF Sveriges nationella förbund (1915-) var vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme en högerradikal politisk organisation i Sverige.
Den bildades 1915 som ett ungdomsförbund till Högerpartiet (föregångare till Moderaterna), och med tiden kom den att utvecklas i en allt mer pronazistisk riktning och periodvis samarbetade med nationalsocialistiska grupper.
SNF var – genom avhopp från Högerpartiet – representerat av tre ledamöter i riksdagens andra kammare 1934–1936, vilket var enda gången en öppet pronazistisk fraktion haft representation i Sveriges riksdag.
Nätverk:
| Organisationer | ||
| World Anti-Communist League (WACL) | SNF blev medlem i WACL 1979 | HI |
| Personer | ||
| Namn | Anknytning (1986) | Hörd / Omnämnd i |
|---|---|---|
| Ulf Hamacher | Ordförande i SNF | HL12544 |
| Lars Hultén | Vice ordf. för SNF (1995-1996) | HK2066 |
| Carl Gustav Östling | Kontakter med personer i SNF | DC |
Tidslinje
Nedan listas ordföranden i SNU och SNF samt korta kommentarer.
| Tid (period) | Namn | Kommentar | |
|---|---|---|---|
| 1915 | Sveriges Nationella Ungdomsförbund (SNU) | ||
| 1923-1927 | Sven A Lovén, försäkr. dir. | ||
| 1927-1931 | Arne Forssell, fil. dr | ||
| 1932–1935 | Elmo Lindholm, doc | ||
| 1935 | SNU | SNU byter namn till Sveriges Nationella Förbund (SNF) | |
| 1935- | SNF | Sveriges Nationella Förbund (SNF) | |
| 1935–1940 | Elmo Lindholm, doc | ||
| 1940-1944 | Sven Erik Sandström, dir. | ||
| 1940 | Per Engdahl vice ordf. | ||
| 1944-1972 | Rütger Essén fil. dr. | ||
| 1972-1978 | Werner Öhrn Folkskollärare |
||
| 1978 | Åke Lindsten | ||
| 1979 | SNF & WACL | SNF blev svensk medlemssektion i den världsomspännande paraplyorganisationen World Anti-Communist League (WACL). | |
| 1980- 1982 | Per Engdahl | | ||
| 1982-198? | Åke Lindsten | ||
| 198?-1993 | Ulf Hamacher | Ulf Hamacher avled 1993 |
I utredningen
SNF Sveriges Nationella Förbund förekommer i utredningen under Avsnitt:HL
SNF Sveriges Nationella Förbund förekommer i Granskningskommissionens betänkande SOU199:88 sid. 539-541 Avsnitt 5.9.5 ”Sveriges Nationella Förbund”
Press/Media
| Publicerat | Rubrik / Länk | Medie |
|---|---|---|
| 2018-04-17 | SNF: Extremhögerns gubbmaffia | Expo nr 1 - 1997 |
Bilder
Litteratur
Spår/teorier
Fyll på här
• Text
• Text
Källor / Referenser
| Publicerat | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1915- | Sveriges Nationella Förbund (SNF) | Wikipedia svenska |
| 1915- | National League of Sweden | Wikipedia engelska |
Förekommer i wpu
Uppdaterad: 2025-06-24 10:15