Skillnad mellan versioner av "Ebbe Carlsson"
Från wpu.nu
| Rad 52: | Rad 52: | ||
| 1985 || Chef för avdelningen Bonnier Fakta. | | 1985 || Chef för avdelningen Bonnier Fakta. | ||
|- | |- | ||
| − | 1992-08-03 || Ebbe Carlsson dog i aids 1992, som en av de första kända svenskar som drabbats av sjukdomen. | + | | 1992-08-03 || Ebbe Carlsson dog i aids 1992, som en av de första kända svenskar som drabbats av sjukdomen. |
|} | |} | ||
Versionen från 11 oktober 2025 kl. 06.40
Allmänt
Ebbe Carlsson (1947-1992) var en svensk bokförläggare och huvudperson i den så kallade Ebbe Carlsson-affären 1988.
Ebbe Carlsson hade en bakgrund som tidningsjournalist och hans förmåga att lära känna människor och knyta kontakter var fruktbar när han från hösten 1971 arbetade åt Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning i Stockholm och lärde känna högt uppsatta socialdemokrater vid regeringskansliet.
Vid tiden för mordet och en tid därefter bodde Hans Holmér tillfälligt hos Ebbe Carlsson p.g.a att han låg i skilsmässa med sin fru. Källa: Palmeutredningen inifrån 1/7 - P3 Dokumentär
| År | Händelse |
|---|---|
| 1947-09-28 | Ebbe Carlsson föddes |
| 1966 | Extra vaktmästare på Göteborgs-Tidningen redaktion. |
| 1968 | Studentexamen. |
| 1968 | Sommarjobb på Dagens Nyheter i Stockholm. |
| 1968 | Matematikstudier i Köpenhamn. |
| 1968 | Allmänreporter Sydsvenska Dagbladet i Malmö med inriktning på kriminaljournalistik och skiftade sedan fokus mot arbetsmarknadspolitik. |
| 1970 | pressekreterare på SACO i Stockholm och dess ordförande Bertil Östergren. |
| 1971 | Journalist vid Göteborgs Handels- och Sjöfartstidnings redaktion i Stockholm med inriktning på arbetsmarknads- och rikspolitik. |
| 1973 | Sveriges Radio på Dagens Eko. |
| 1974-1976 | Informationssekreterare på justitiedepartementet åt statsråden Lennart Geijer och Carl Lidbom. |
| 1977-1979 | Chefredaktör för den socialdemokratiska dagstidningen Västgöta-Demokraten i Borås. |
| 1977-1978 | Chefredaktör för den socialdemokratiska dagstidningen Västgöta-Demokraten i Borås. |
| 1978-1979 | Direktör Västgöta-Demokraten. |
| 1979 | Vikarierade som förlagsredaktör för Tidens förlag i Stockholm medan förlagschefen Anders Ferm var tjänstledig för uppdraget som generalsekreterare i Palmekommissionen. |
| 1979 | Bokförläggare hos Bonniers i Stockholm och fick ett rykte som framgångsrik förläggare med näsa för bra affärer. |
| 1984 | Ordförande i Svenska Kanotförbundet. |
| 1985 | Chef för avdelningen Bonnier Fakta. |
| 1992-08-03 | Ebbe Carlsson dog i aids 1992, som en av de första kända svenskar som drabbats av sjukdomen. |
I utredningen
Uppslag & datum
Q9858-05 | 1986-04-04 | 6 sidor
Sammandrag i punktform av Ebbe Carlssons brev:
- Uppdraget.
- Om Abolhassan Banisadr och hans uttalanden.
- Om smuggling av antikviteter och äkta mattor samt narkotikahandel och mordet på Olof Palme. Ebbe Carlssons bild.
- Om svenska affärsmän i Iran och svenska vapen, Robot 70.
- Om PKK och svensk polis misstankar om PKK:s delaktighet i mordet på Olof Palme.
- Om Amir Taheri.
- Om Olof Palmes relationer till Irans ledning.
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pomn |
1993-01-12 |
1993-04-22 |
|||||
|
Hörd Pomn |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder
Teorier
- I en tysk dokumentär om MOP av WDR frågar man sig om Hans Holmér, Carl Lidbom och Ebbe Carlsson kan vara inblandade i mordet. Att de tre menas ha försökt skaffa sig falska alibin för mordnatten skulle ge anledning till misstanke.
- Sven Anér menar att det inte finns några bevis för att Ebbe Carlsson var i Paris mordnatten som han hävdar.
- Olle Alsén ska i minnesanteckningar inlämnade till Rikspolisstyrelsen spekulerat i om Ebbe Carlsson vetat, eller misstänkt, att han smittat Olof Palme med HIV och att det närmast varit en human eller 'statsskyddande' insats att förkorta Palmes liv. Hans Holmér skulle i så fall hjälpt till.