Skillnad mellan versioner av "Ebbe Carlsson"
Från wpu.nu
| Rad 36: | Rad 36: | ||
| 1970 || Pressekreterare på SACO i Stockholm och åt dess ordförande Bertil Östergren. | | 1970 || Pressekreterare på SACO i Stockholm och åt dess ordförande Bertil Östergren. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1971 Ebbe Carlsson flyttade in på Singelbacken på Djurgården i en lägenhet som ägdes av civilingenjören Leif Backéus som 1975 gifte sig med [[Anna-Greta Leijon]]. | + | | 1971 || Ebbe Carlsson flyttade in på Singelbacken på Djurgården i en lägenhet som ägdes av civilingenjören Leif Backéus som 1975 gifte sig med [[Anna-Greta Leijon]]. |
|- | |- | ||
| 1971 || Journalist vid Göteborgs Handels- och Sjöfartstidnings redaktion i Stockholm med inriktning på arbetsmarknads- och rikspolitik. | | 1971 || Journalist vid Göteborgs Handels- och Sjöfartstidnings redaktion i Stockholm med inriktning på arbetsmarknads- och rikspolitik. | ||
| Rad 50: | Rad 50: | ||
| || Med arbetsrum på samma våningsplan som [[Olof Palme]] blev kontakterna med denne regelbundna. Stockholms polismästare, [[Hans Holmér]] låter Ebbe Carlsson rekvirera civila polisbilar, för personligt bruk, vilket han utnyttjar både för att skjutsa statsminister [[Olof Palme]] och för helt privat bruk. | | || Med arbetsrum på samma våningsplan som [[Olof Palme]] blev kontakterna med denne regelbundna. Stockholms polismästare, [[Hans Holmér]] låter Ebbe Carlsson rekvirera civila polisbilar, för personligt bruk, vilket han utnyttjar både för att skjutsa statsminister [[Olof Palme]] och för helt privat bruk. | ||
|- | |- | ||
| − | | 1975 Ebbe Carlsson försvårade polisens arbete vid ockupationen av den västtyska ambassaden 1975 och försökte ta befälet över de poliser som samlats utanför byggnaden. | + | | 1975 || Ebbe Carlsson försvårade polisens arbete vid ockupationen av den västtyska ambassaden 1975 och försökte ta befälet över de poliser som samlats utanför byggnaden. |
|- | |- | ||
| 1976 Maj || Ebbe Carlsson försökt få polisen att sluta arbeta med den så kallade Bordellhärvan strax innan bordellmamman Doris Hopp greps. | | 1976 Maj || Ebbe Carlsson försökt få polisen att sluta arbeta med den så kallade Bordellhärvan strax innan bordellmamman Doris Hopp greps. | ||
Nuvarande version från 11 oktober 2025 kl. 11.07
Allmänt
Ebbe Carlsson (1947-1992) var en svensk bokförläggare och huvudperson i den så kallade Ebbe Carlsson-affären 1988.
Ebbe Carlsson hade en bakgrund som tidningsjournalist och hans förmåga att lära känna människor och knyta kontakter var fruktbar när han från hösten 1971 arbetade åt Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning i Stockholm och lärde känna högt uppsatta socialdemokrater vid regeringskansliet.
Vid tiden för mordet och en tid därefter bodde Hans Holmér tillfälligt hos Ebbe Carlsson p.g.a att han låg i skilsmässa med sin fru. Källa: Palmeutredningen inifrån 1/7 - P3 Dokumentär (från 40.00)
| År | Händelse |
|---|---|
| 1947-09-28 | Ebbe Carlsson föddes i Göteborg och växte upp på Kronotorpsgatan på Hisingen med sina föräldrar och två systrar. |
| 196? | Gymnasiets reallinje på Lundbyskolan. |
| 1966 | Via lärare fick han kontakt med Margareta Artsman, då redaktionssekreterare på Göteborgs-Tidningen, och med hennes hjälp fick han 1966 ett extrajobb som extra vaktmästare på tidningens redaktion. |
| 1968 | Studentexamen. |
| 1968 | Sommarjobb på Dagens Nyheter i Stockholm. |
| 1968 | Matematikstudier i Köpenhamn. |
| 1968 | Allmänreporter Sydsvenska Dagbladet i Malmö med inriktning på kriminaljournalistik och skiftade sedan fokus mot arbetsmarknadspolitik. |
| 1970 | Anklagelser att han för chefredaktör Wahlgrens räkning kartlade de anställdas politiska hemvist och gav rekommendationer om vem som skulle avskedas eller inte. Carlsson erkände för journalistklubben att han fört sådana anteckningar men endast för privat bruk och att uppgifterna inte förts vidare till tidningens ledning. |
| 1970 | Pressekreterare på SACO i Stockholm och åt dess ordförande Bertil Östergren. |
| 1971 | Ebbe Carlsson flyttade in på Singelbacken på Djurgården i en lägenhet som ägdes av civilingenjören Leif Backéus som 1975 gifte sig med Anna-Greta Leijon. |
| 1971 | Journalist vid Göteborgs Handels- och Sjöfartstidnings redaktion i Stockholm med inriktning på arbetsmarknads- och rikspolitik. |
| På senhösten 1971 började Carlsson att regelbundet besöka Regeringskansliet vid Mynttorget utan något egentligt ärende, sitta i väntrummet och prata med tjänstemännen. På det sättet lärde Carlsson känna socialdemokrater som statsminister Palmes medarbetare Anders Ferm, statsrådet Carl Lidbom, kabinettssekreterare Sverker Åström och Palmes pressekreterare Berit Rollén. Carlsson bjöd på politiskt skvaller och roliga historier och det föll sig naturligt att även Palme ibland hade tid att samspråka med Carlsson. | |
| 1972 | Ebbe Carlsson försökte lansera en socialdemokratisk veckotidning, Politiken, men trots stöd från Palme och finansminister Gunnar Sträng ville inte LO skjuta till de pengar som krävdes. |
| 1973 | Sveriges Radio på Dagens Eko. |
| 1974 | Informationssekreterare på justitiedepartementet åt statsråden Lennart Geijer och Carl Lidbom, 1974-1976. |
| Med arbetsrum på samma våningsplan som Olof Palme blev kontakterna med denne regelbundna. Stockholms polismästare, Hans Holmér låter Ebbe Carlsson rekvirera civila polisbilar, för personligt bruk, vilket han utnyttjar både för att skjutsa statsminister Olof Palme och för helt privat bruk. | |
| 1975 | Ebbe Carlsson försvårade polisens arbete vid ockupationen av den västtyska ambassaden 1975 och försökte ta befälet över de poliser som samlats utanför byggnaden. |
| 1976 Maj | Ebbe Carlsson försökt få polisen att sluta arbeta med den så kallade Bordellhärvan strax innan bordellmamman Doris Hopp greps. |
| 1977 | Chefredaktör för den socialdemokratiska dagstidningen Västgöta-Demokraten i Borås, 1977-1979. |
| 1977 | Chefredaktör för den socialdemokratiska dagstidningen Västgöta-Demokraten i Borås, 1977-1978. |
| 1978-1979 | Direktör Västgöta-Demokraten, 1978-1979. |
| 1979 | Vikarierade som förlagsredaktör för Tidens förlag i Stockholm medan förlagschefen Anders Ferm var tjänstledig för uppdraget som generalsekreterare i Palmekommissionen. |
| 1979 | Bokförläggare hos Bonniers i Stockholm och fick ett rykte som framgångsrik förläggare med näsa för bra affärer. |
| 1979 | Invald i Svenska Förläggareföreningens styrelse. |
| 1984 | Ordförande i Svenska Kanotförbundet. |
| 1985 | Chef för avdelningen Bonnier Fakta Bokförlag AB. |
| 1992-08-03 | Ebbe Carlsson avled i aids 44 år gammal, som en av de första kända svenskar som drabbats av sjukdomen. |
I utredningen
Uppslag & datum
Q9858-05 | 1986-04-04 | 6 sidor
Sammandrag i punktform av Ebbe Carlssons brev:
- Uppdraget.
- Om Abolhassan Banisadr och hans uttalanden.
- Om smuggling av antikviteter och äkta mattor samt narkotikahandel och mordet på Olof Palme. Ebbe Carlssons bild.
- Om svenska affärsmän i Iran och svenska vapen, Robot 70.
- Om PKK och svensk polis misstankar om PKK:s delaktighet i mordet på Olof Palme.
- Om Amir Taheri.
- Om Olof Palmes relationer till Irans ledning.
Uppslag i wpu
| Anledning | Uppslag | Registrerad | Ad Acta | Avsnittsanteckningar | Uppslagsanteckningar | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Pomn |
1993-01-12 |
1993-04-22 |
|||||
|
Hörd Pomn |
Hörd: Förhörd, FHL: Förhörsledare, Pomn: Omnämnd, Rel: Relaterar
Bilder
| Datum | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1947-1992 | Ebbe Carlsson - svensk journalist och förläggare | Wikipedia svenska |
Teorier
- I en tysk dokumentär om MOP av WDR frågar man sig om Hans Holmér, Carl Lidbom och Ebbe Carlsson kan vara inblandade i mordet. Att de tre menas ha försökt skaffa sig falska alibin för mordnatten skulle ge anledning till misstanke.
- Sven Anér menar att det inte finns några bevis för att Ebbe Carlsson var i Paris mordnatten som han hävdar.
- Olle Alsén ska i minnesanteckningar inlämnade till Rikspolisstyrelsen spekulerat i om Ebbe Carlsson vetat, eller misstänkt, att han smittat Olof Palme med HIV och att det närmast varit en human eller 'statsskyddande' insats att förkorta Palmes liv. Hans Holmér skulle i så fall hjälpt till.