Skillnad mellan versioner av "Sveriges Nationella Förbund"
Från wpu.nu
| Rad 17: | Rad 17: | ||
| '''Organisationer''' || || | | '''Organisationer''' || || | ||
|- | |- | ||
| − | |[[World Anti-Communist League]] ([[WACL]]) || SNF blev medlem i WACL | + | |[[World Anti-Communist League]] ([[WACL]]) || SNF blev medlem i WACL 1979 ||[[Avsnitt:HI|HI]] |
|- | |- | ||
| '''Personer''' || | | '''Personer''' || | ||
Versionen från 18 februari 2025 kl. 16.26
Allmänt
SNF Sveriges nationella förbund (1915-nu) var vid tiden för mordet på Sveriges statsminister Olof Palme en högerradikal politisk organisation i Sverige.
Den bildades 1915 som ett ungdomsförbund till Högerpartiet (föregångare till Moderaterna), och med tiden kom den att utvecklas i en allt mer pronazistisk riktning och periodvis samarbetade med nationalsocialistiska grupper.
SNF var – genom avhopp från Högerpartiet – representerat av tre ledamöter i riksdagens andra kammare 1934–1936, vilket var enda gången en öppet pronazistisk fraktion haft representation i Sveriges riksdag.
Nätverk:
| Organisationer | ||
| World Anti-Communist League (WACL) | SNF blev medlem i WACL 1979 | HI |
| Personer | ||
| Namn | Anknytning (1986) | Hörd / Omnämnd i |
|---|---|---|
| Ulf Hamacher | Ordförande i SNF | HL12544 |
| Lars Hultén | Vice ordf. för SNF (1995-1996) | HK2066 |
| Carl Gustav Östling |Kontakter med personer i SNF | DC |
I utredningen
SNF Sveriges Nationella Förbund förekommer i utredningen under Avsnitt:HL
SNF Sveriges Nationella Förbund förekommer i Granskningskommissionens betänkande SOU199:88 sid. 539-541 Avsnitt 5.9.5 ”Sveriges Nationella Förbund”
Fyll på här
Press/Media
| Publicerat | Rubrik/Länk | Medie |
|---|---|---|
| 28 feb 1986 | Rubrik/Länk | Medie |
| 28 feb 1986 | Mannen som sköt Palme - "det var inte jag" | Kvällsbladet Olle Murvel |
Bilder
Litteratur
Spår/teorier
Fyll på här
• Text
• Text
Källor / Referenser
| Publicerat | Rubrik / Länk | Källor |
|---|---|---|
| 1915- | Sveriges Nationella Förbund (SNF) | Wikipedia svenska |
| 1915- | National League of Sweden | Wikipedia engelska |
Förekommer i wpu
Uppdaterad: 2025-06-24 10:15